III. Mustafa ve zamanı (1757-1774)
  1. Tez No: 51658
  2. Yazar: FULYA MACUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT ŞAKİROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
IIX ÖZET III Ahmet ile Mihrişah Sultan'ın oğlu olan 111. Mustafa 30 Ekim 1757-21 Ocak 1774 tarihleri arasında Osmanlı tahtında bulunmuştur. Döneminin en önemli olayı 1768'de başlayıp altı yıl süren ve Osmanlı hazinesinin boşalmasına neden olan Osmanlı-Rus Savaşı'dır. Tuna boyları, Kırım ve Akdeniz olmak üzere üç ayrı cephede gerçekleşen savaş sırasında Ruslar, Çeşme'de Osmanlı Donanmasını yakmışlar ve Mora 'ya asker çıkararak Rumları ayaklandırmışlardı. Mısır'daki Bulutkapan Ali Bey, Suriye'deki Tahir Ömer isyanları ile Kıbrıs isyanı ve Gürcistan'daki karışıklık dönemin diğer siyasi olaylarıdır. III. Mustafa mali ve idari alanda yaptığı reformlar ile devletin ekonomik durumunu düzeltmeye çalışırken Baron de Tott'un yardımı ile kurduğu topçu sınıfıyla ordunun iyileştirilmesi için çaba göstermiştir.
Özet (Çeviri)
119 ABSTRAKT Mustafa the lllrd, son of Ahmet the lllrd and Mihrişah Sultan had come to the Ottoman throne between 30 September 1757 and 21 January 1774. The most important event which happened in that period was Ottoman-Russia war which had started in 1768 and lasted for six years and which caused loss of Ottoman treasury. In the course of war which had been realized at three different fronts, such as Danube banks, Crimea and the Mediteranean Sea, Russians set fire the Ottoman Fleet and landing soldier to Mora and caused greek to revolt against Ottoman Empire. Other political events of the period are as follows: Bulutkapan Ali Bey revolt in Egypt, Tahir Ömer revolt in Syria and revolt Cyprus and insurgencies in Georgia. While Mustafa the Illrd had tried to remedy economical situation of the state by means of reforms which were taken place in financial and administrative fields, he had also tried hard to improve the army with artillary division which was founded by assistant of Baron de TOTT.