Üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
Investigation of internet addiction and related factors in university students
  1. Tez No: 516600
  2. Yazar: ELİF TOPAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELÇİN BABAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı ve ilişkili faktörleri inceleme amaçlı tanımlayıcı bir çalışma olarak geçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemi 2016-2017 eğitim öğretim yılında Üsküdar Üniversitesi' nde lisans öğrencisi olarak öğrenim görmekte olan ve araştırma kriterlerine uyan 235 öğrenci ile oluşmaktadır. Araştırmaya katılan öğrencilere araştırmacı tarafından hazırlanan tanıtıcı bilgileri içeren 26 soruluk anket ve Günüç ve Kayri (2010) tarafından geliştirilen internet bağımlılık ölçeği çevirimiçi iletişim kanallarından ulaşılarak uygulanmıştır. Araştırmada bireylerin bağımlılık düzeylerinin belirlenmesinde iki aşamalı kümeleme analizi kullanılmıştır. Araştırmada internet bağımlılık ölçeği toplam puanlarının normal dağılmaması ve gruplarda yeterli gözlem bulunmaması nedeni ile non-parametrik testler kullanılmıştır. İki grubun ortalamasının karşılaştırılmasına Mann Whitney U testi kullanılırken üç ve daha fazla grubun ortalama puanlarının karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study to examine internet addiction and related factors in university students. The sample of this study consists of 235 students who studied at Üsküdar University in 2016-2017 education year as undergraduate and they corresponded to the criteria of this study. A 26-item questionnaire prepared by the researcher and internet addiction scale developed by Günüç and Kayri (2010) were applied to the selected students through online. In this study, two-step cluster analysis was applied to determine the internet addiction levels of the participants and also non-parametric tests were used on account of the fact that the values of internet addiction scale were not in normal range and sufficient observation of the groups was not possible. Mann Whitney U test was used to compare the avarage values of two groups while Kruskal Wallis H test was used to compare the avarage values of three and more groups.