Implementing and evaluating an immersive virtual learning environment for learning how to design in human-scale
İnsan ölçeğinde tasarım yapma öğrenimi için çevreleyici sanal öğrenme mekanı uygulanması ve değerlendirilmesi
- Tez No: 516652
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU GÖNENÇ SORGUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Gelecekte sanal gerçeklik teknolojisinin eğitimin her katmanında katkıda bulunacağı yaygın olarak kabul görmektedir. Fakat güncel literatür göstermektedir ki sanal gerçekliğin, özellikle mimarlık eğitiminde olmak üzere, öğrenmeyi nasıl etkileyebileceği net olarak açıklanamamaktadır. Yapılandırmacı öğrenme, problem temelli öğrenme, çevreleyici teknolojiler ve insan ölçeğinde tasarım yapmayı öğrenmede hedeflenen sonuç öğrenimlerden yola çıkarak, uygun bir tasarım/öğrenme faaliyeti birlikteliğinde bir çevreleyici sanal öğrenme mekanı uygulanmıştır. Bedensel etkileşimlerin çevreleyici deneyimlenmeleri ve problem çözme sürecine odaklanılmıştır. Yine bu sentez üzerinden, özgün bir değerlendirme yöntemi geliştirilmiş ve“SOLO”taksonomisine dayalı bir değerlendirme rubriği yaratılmıştır. Değerlendirme metoduna bağlı olarak, özel bir tasarım egzersizi senaryosu ve röportajlar içeren bir örnek durum çalışması dahilinde, önce-ve-sonra testi yapılmıştır. Sonuçlar göstermiştir ki; kısa süreli kullanımlar ve kısa süreli tasarım egzersizlerinin ele alındığı bir kapsamda, önerilen çevreleyici sanal öğrenme mekanı deneyimsiz mimarlık öğrencilerinin insan ölçeğinde tasarım yapmayı öğrenmelerine pekiştirici bir katkı sağlayabilir. Önerilen değerlendirme yöntemi, öğrencilerde gözlemlenen gelişimler ile bellirli çevreleyici özniteliklerin kullanımı arasındaki nedensel ilişkilerin tetkik ve tespitine olanak sağlamıştır. Örnek durum çalışması dahilindeki senaryonun ve bu senaryo ile birlikte, sunulan deneyimin tipi ve tasarım gereksinimleri bağlamında öğrencilerin alışkanlıklarının dışına çıkarılmasının, önerilen değerlendirme yönteminin uygulanabilirliğindeki önemi ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a general consent that virtual reality technology will contribute in education in all levels in future, and yet the contemporary literature shows that how virtual reality can affect the learning especially in architectural education is not a clear concept. Deriving from constructive learning, problem-based learning, immersive technologies, and intended learning outcomes in learning how to design in human-scale, an immersive virtual learning environment was implemented within an appropriate design/learning activity. Immersive experience of bodily interactions and problem solving process were focused. A novel method of evaluation was also developed over this synthesis, and an evaluation rubric was created based on the SOLO taxonomy. According to the evaluation method, a before-and-after test was conducted within a case study involving a particular scenario of design exercise and interviews. Results showed that the proposed immersive virtual learning environment might provide an enhancement on novice architecture students' learning on how to design in human-scale, in a scope where short-term exposure and short-term design exercises are issued. The proposed method of evaluation provided the opportunity to explore and assess causal relations between the observed advancements of students and the use of particular immersive features. Case study's scenario which moves students out of their comfort zone in terms of their familiarity with the design requirements and with the provided type of experience was found to be crucial in applicability of the proposed evaluation method.