Bariatrik cerrahi uygulanmış hastaların ameliyat sonrası altı ay ve üzeri sürede vücut ağırlığı kaybının, besin tüketim durumunun ve bazı biyokimyasal bulgularının belirlenmesi
Determination of weight loss, dietary intake and some biochemical parameters of patients after bariatric surgery within a follow-up duration of six months and over
  1. Tez No: 516695
  2. Yazar: ALMİLA KUYUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA GÜLDEN PEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Obezite ve obeziteye bağlı metabolik bozukluklar yüksek morbidite ve mortalite ile ilintilidir.Bariatrik cerrahi (BC) morbid obezlerdevücut ağırlığı kaybı ile komorbiditenin iyileştirilmesinde etkin bir yöntemdir.Bu çalışmanın amacı bariatrik cerrahi ameliyatı geçirmiş hastaların ameliyattan sonra 6 ay ve üzeri sürede vücut ağırlığı kaybı, besin tüketim durumu, beslenme alışkanlıkları ve bazı biyokimyasal bulguların değişimlerininsaptanmasıdır. Çalışma Gaziantep İlinde bir özel hastanede 30 hastada (14 erkek, 16 kadın) yürütülmüştür. Bireylerin demografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, besinlerin tüketim sıklığı ve fiziksel aktivite düzeyleri, 24-saatlik besin tüketim durumları belirlenmiştir. Laparoskopik sleeve gastrektomi (LSG) öncesi ve sonrası bazı antropometrik ölçümler, hekim kontrollü olarak rutinde yapılan biyokimyasal ve hematolojikanalizler (açlık kan şekeri, insulin düzeyi, HbA1c, total kolesterol, düşük (LDL) ve yüksek dansiteli(HDL) kolesterol, serum demiri, hemoglobin, alanin aminotransferaz (ALT), B12) değerlendirilmiştir. Bireylerin %56,7'si 30-44 ve %26,6'sı 45 ve üzeri yaş grubundadır.LSG öncesi bireylerin%52,9'unda tip 2 diyabet,%23,5'inde karaciğer yağlanması, %5,9'unda hipertansiyon belirlenmiştir.Ameliyat sonrası bireylerin %73,3'ünün hastalıklarında düzelme görülmüştür,%53,3'ü besin desteği (%82,4'i protein hidrozialtı,%17,6 multivitamin mineral) kullanmaktadır.Ortalama günlük enerji alımı erkeklerde 728,2±250,8 ve kadınlarda 828,8±257,1 kkal'dir.
Özet (Çeviri)
.Obesity and obesity associated metabolic disorders are greatly linked to morbidity and mortality. Bariatric surgery (BS) has been established as an effective means of weight loss, improvement of co-morbidity for morbid obese. This study was held to determine weight loss, dietary intake and habits, some biochemical parameters of 30 patients (14 male and 16 female) after bariatric surgery within a follow-up duration of six months and over in a hospital in Gaziantep, Turkey.Demographic characteristics, nutritional habits, consumption frequency of foods and physical activity levels, 24-hour dietary intake recalls were determined. Before and after laparoscopic sleeve gastrectomy (LSG) some anthropometric measurements were made. Routinely done biochemical and hematological analysis [fasting blood glucose, insulin level, HbA1c, total cholesterol, low (LDL) and high density HDL) cholesterol, serum iron, hemoglobin, alanine aminotransferase (ALT), B12] of the subjects were analyzed.Percentages of subjects between the ages of 30-44 and 45 years and over were 56,7% and 26,6, respectively. Before LSG 52,9%of the subjects had type 2 diabetes, 23,5% had nonalcoholic fatty liver disease, 5,9% had hypertension. Aremission was observed in73,3% patients after surgeryand 53,3% were using food supplements (82,4% protein hydrolysates and 17,6% multivitamin and minerals). Mean energy intakes were 728,2±250,8 and 828,8±257,1 kcal for males and females, respectively.