Aksiller benign malign lenf nodu ayırımında Superb Microvacular Imaging (SMI) methodunun rolü
The role Superb Microvascular Imaging (SMI) method in differentiation of axillary benign- malign lymph nodes
  1. Tez No: 731352
  2. Yazar: ELİF HAZAL KARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAVZA SÜMEYYE YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmada, aksiller lenf nodlarında B-mode ultrason (US)'a ek olarak SMI (Superb Microvascular Imaging) incelemenin, malign benign lenf nodu ayırımında ve lenfadenopati ayırıcı tanısında katkısının araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntemler: Ocak 2020- Mart 2022 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı, Meme Görüntüleme Birimine başvuran ve aksiller lenf nodlarına yönelik US yapılan 155 hasta, 170 lenf nodu çalışmaya dahil edildi. Gri skala US incelemede, lenf nodlarının en büyük çapı, kısa-uzun çap oranı, kortikal kalınlığı, lenf nodu şekli, yağlı hilus bulunup bulunmaması incelendi. Sonrasında SMI incelemede elle çizim ile lenf nodunun sınırları işaretlendi ve cihaz tarafından vaskülarite indeksi otomatik olarak hesaplandı. Çalışmada incelenen aksiller lenf nodları, meme kanserine bağlı metastatik lenf nodları, granulomatöz mastit (GM) hastalarında görülen lenf nodları, Covid-19 aşılamasına bağlı izlenen lenf nodları ve benign özellikteki lenf nodları olmak üzere dört gruba ayrıldı. Elde edilen Gri Skala US ve VI değerleri istatiksel olarak değerlendirildi ve tanısal değeri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
The role of Superb Microvascular Imaging (SMI) method in differentiation of axillary benignmalignant lymph nodes Objective: In this study, it is aimed to determine the contribution of vascularity index via SMI (Superb Microvascular Imaging) in axillary lymph nodes in addition to B-mode ultrasound (US) in the differentiation of malignant and benign lymph nodes. Material and methods: We performed a retrospective study between January 2020 and March 2022, at the Istanbul University Istanbul Medical Faculty, Radiology Department, Breast Imaging Unit. 155 patients, 170 lymph nodes were included in the study. Axillary lymph nodes examined in the study were divided into four subgroups as metastatic lymph nodes due to breast cancer, lymph nodes seen in granulomatous mastitis (GM), lymph nodes observed due to Covid-19 vaccination, and benign lymph nodes. In gray scale US examination, the largest diameter of the lymph nodes, short-long diameter ratio, cortical thickness, lymph node shape, and presence of fatty hilus were examined. Afterwards, the borders of the lymph nodes were marked by hand drawing in the SMI examination and the vascularity index was calculated automatically by the device. The data obtained from the gray-scale US and VI values were evaluated statistically and their diagnostic value was investigated.