Kablosuz multimedya algılayıcı ağlarda verimli görüntü sıkıştırma ve iletim teknikleri
Efficient image compression and transmission techniques in wireless multimedia sensor networks
  1. Tez No: 516743
  2. Yazar: ALİ DERİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Günümüzde yarıiletken teknolojisinin ilerlemesi ve güç tüketiminin azalması ile birlikte kablosuz algılayıcı ağların kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Kablosuz algılayıcı ağlar ile ısı, ışık, nem gibi fiziksel büyüklükler ölçülerek mevcut ortam hakkında bilgi elde edilebilmektedir. Kablosuz algılayıcı ağlar ile mevcut ortam hakkında daha detaylı bilgi edinebilmek için, düğüm noktalarına görsel ve işitsel algılayıcılar ekleyerek kablosuz multimedya algılayıcı ağlar oluşturulmaktadır. Görüntü ve ses gibi büyük verilerin, kısıtlı enerji kaynağı ve bant genişliğine sahip olan kablosuz algılayıcı ağlarda iletilmesi için verimli bir sıkıştırma ve iletim yöntemi ihtiyacı karşımıza çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında SPIHT görüntü sıkıştırma algoritması incelenmiş ve kameradan alınan görüntülerin verimli şekilde iletildiği bir kablosuz multimedya algılayıcı ağ oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the progress of semiconductor technology and the reduction of power consumption, the use of wireless sensor networks has become widespread. With wireless sensor networks, physical quantities such as temperature, light, humidity can be measured and information about the current environment can be obtained. In order to obtain more detailed information about the current environment, wireless multimedia sensor networks are created by adding visual and auditory sensors to node points. There is a need for an efficient compression and transmission method for transmitting information containing large amounts of data such as video and audio to wireless sensor networks having limited energy resources and bandwidth. In this thesis, SPIHT image compression algorithm have been analyzed and a wireless multimedia sensor network has been implemented in which the images taken from the camera are transmitted efficiently.