Farklı bitki ekstraktlarının patates güvesi [Phthorimaea operculella (Zeller, 1873) (Lepidoptera: Gelechiidae)]'ne etkisi üzerine araştırmalar
Research on the effects of the potato mesh [Phthorimaea operculella (Zeller, 1873) (Lepi̇doptera: Gelechiidae)] of different plant extracts
  1. Tez No: 516771
  2. Yazar: MELİKE DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YEŞİLAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma 2016-2017 yılları arasında Tokat ili Gaziosmanpaşa Üniversitesi Uygulama Arazisi ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi Kampüs alanı civarlarından toplanan iki farklı kekik türü (Thymus vulgaris L., Origanum majorana L.), Adaçayı (Salvia officinalis L.) ve Lavanta (Lavandula officinalis L.) bitkilerinden elde edilen ekstraktlar ve Patates bitkisinde önemli karantina zararlısı olan Patates güvesi [Phthorimaea operculella (Zeller, 1873) (Lepidoptera: Gelechiidae)]' nden oluşturmaktadır. Ethanol ile hazırlanan 4 farklı bitki ekstraktı %3, %5, %10 (ml/l) dozlarında Patates güvesi larvası ve yumurtasına uygulanmıştır. 7 gün boyunca oluşan değişmeler kayıt altına alınmıştır. Sonuç olarak kullandığımız 4 bitki türünün de farklı oranlarda Patates güvesi karşı etkisi olduğu belirlenmiştir. 4. günden itibaren tüm bitkilerde larva ve yumurtalar üzerinde etkiler görülmüştür. Larva penetrasyon çalışmasında 7. günün sonunda %10' luk konsantrasyonda Kekik türlerinden, O. majorana' da %91.25, Lavantada %90.00, bir diğer kekik türü olan T. vulgaris'te %87.00, Adaçayında ise %83.75 oranında larva üerinde insektisidal etki kaydedilmiştir.Yumurtaya uygulanan çalışmada ise en yüksek (%10'luk) konsantrasyonda Lavanta ve T. vulgaris'te %73.75 ve O.majorana' da 67.50%, Adaçayında ise %66.25, etki görülmüştür. Sonuç olarak yapılan bu çalışmada yumurtanın açılmasını engelleyici ve larvaya karşı insektisit etkisi belirlenmiştir. Larvalarda ölüm dışında artan dozla birlikte gelişme geriliği de kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between the years of 2016-2017 between two different thyme species (Thymus vulgaris L., Origanum majorana L.), sage (Salvia officinalis L.) and Lavender (Lavandula officinalis L.) collected from the vicinity of Campus area of Gaziosmanpasa University, Tokat province and Gaziosmanpasa University. ) plants and the potato juice (Phthorimaea operculella (Zeller, 1873) (Lepidoptera: Gelechiidae)), which is an important quarantine pest in the potato plant. Four different plant extracts prepared with ethanol were applied to potato juvenile larvae and eggs at doses of 3%, 5%, 10% (ml / l). Changes that occurred for 7 days were recorded. As a result, we found that 4 plant species we used were potato-resistant against different rates. From day 4 onwards, effects on larvae and eggs were observed in all plants. In the study of larva penetration, the insecticidal effect was observed at the concentration of 10% at the end of 7th day, 91.25% in O. majorana, 90.00% in Lavanta, 87.00% in T. vulgaris and 83.75% in T. vulgaris In the study applied to eggs, the highest concentration (10%) was observed in Lavanta and T. vulgaris, 73.75%, O.majorana 67.50% and sage 66.25%. As a result of this study, the insecticide effect against the opening of the egg and the larvae was determined. Growth retardation has also been recorded in larval with an increased dose other than death.