Üniversite öğrencilerinin hasbilik düzeyleri ile dini tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between philanthropy level and religious attitudes of university student
  1. Tez No: 516828
  2. Yazar: MESUT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMEND ERSANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Religion, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin hasbilik düzeyleri ile dini tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek, bu ilişkinin cinsiyet ve öğrenim görülen bölüm bağımsız değişkenleri ile ne düzeyde farklılaştığını tespit etmektir. Bu araştırmada betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2017-2018 eğitim öğretim döneminde Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan öğrenciler oluşturmaktadır. Bu evrende amaçsal örnekleme yöntemiyle belirlenen Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü (136), Türkçe Eğitimi Bölümü (96) ve Sosyal Bilgiler Eğitimi Bölümü'nde (90) öğrenim görmekte olan kişiler örneklemi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, Ok (2011) tarafından geliştirilen“Ok-Dini Tutum Ölçeği”ile Öztürk ve Ersanlı (2018) tarafından geliştirilen“Hasbilik Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler Pearson Korelasyon Testi, Spearman Sıra Farkları Korelasyon Testi, Kurskal Wallis, Mann-Whitney U ve MANOVA uygulanarak analiz edilmiştir. Bulgularda bireylerin hasbilik düzeyleri ile dini tutumları arasında pozitif yönde zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu ilişki bireylerin öğrenim gördükleri bölümlere göre farklılık gösterirken cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Elde edilen bulgular ilgili literatür doğrultusunda tartışılmış ve ilgililere, araştırma sonuçlarına bağlı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is investigation of the relationship between philanthropy level and religious attitude of university students and explain how this relationship has changed in terms of gender and undergraduate program. Descriptive research method is used. Students who were in Tokat Gaziosmanpaşa University Faculty of Education in 2017-2018 academic year are the population of the study. The sample was 322 students composed of who were studying in Psychological Counseling and Guidance (196), Turkish Education (96) and Social Studies (90). A purposeful sampling method was used in the research.“Personal Information Form”, prepared by the researcher,“Philanthropy Scale”(Öztürk and Ersanlı, 2018) and“Ok- Religious Attitude Scale”(Ok, 2011) were used in the research as data collection tool. Data analysis was made by Pearson Correlation Test, Spearman Rank-Order Correlation, Kruskal Wallis, Mann-Whitney U and MANOVA. There is positive and weak relationship between religious attitude and philanthropy level. There is relationship between religious attitude and philanthropy in terms of undergraduate program. But there is not relationship between philanthropy and religious attitude in terms of gender. The findings were discussed in the light of the relevant literature and suggestions based on the results of the research were presented.