İşletmelerin nakit akış profillerinin analizi: Uluslararası bir karşılaştırma
Cash flow profile analysis of business: An international comparison
  1. Tez No: 516893
  2. Yazar: BUŞRA TÜFEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SERDAR KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
İşletmeler için nakit ve nakit yönetimi oldukça önemlidir. İşletmenin sahip olduğu nakdin nereden sağlandığı ve nerelerde kullanıldığı bilgisi işletmenin mevcut durumu ve gelecekteki durumu hakkında bilgi sağlamaktadır. Nakit akışları ile ilgili önemli bilgiler sunan nakit akış tabloları analiz edilerek planlama ve karar verme sürecinde etkili olabilecek bilgiler elde edilebilir. Çalışmanın amacı; işletmelerin nakit akış tablolarını seçilen iki analiz yöntemiyle değerlendirerek uluslararası bir karşılaştırma yapmaktır. Bu amaç doğrultusunda en yüksek net satış hâsılatına sahip ulusal ve uluslararası toplam 100 İşletmein 2010 – 2016 dönemini kapsayan nakit akış tabloları incelenmiştir. Analizde nakit akışlarının sağlandığı faaliyetler yöntemi ve oran analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışma kapsamında Nakit Akış Tabloları hakkında Türkiye Muhasebe Standartları temel alınarak bilgi verilmiştir. Kullanılan yöntemlerden birbirini tamamlayan nitelikte sonuçlar alınabileceği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda nakit akış tablolarının analiz edilmesi işletmelerin nakit akışları hakkında bilgi sağladığı, işletmenin mevcut ve gelecekteki durumu hakkında da önemli bilgiler sağladığı görülmektedir. Ayrıca nakit akış tabloları diğer mali tablolarla ve farklı analiz yöntemlerinin bir arada kullanılmasıyla daha sağlıklı sonuçlar elde edilebileceği görülmüştür. Nakit Akışlarının Sağlandığı Faaliyetler Modeli'ne göre işletmelerin yaygın olarak Model 2 (başarılı işletme) ve Model 4 (büyüyen işletme) profiline sahip oldukları görülmektedir. Başarılı işletme performansı gösteren işletmelerin oran analizi sonuçlarının da bu sonuçları destekler nitelikte olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cash and cash management is vitally important for business entities. The information of the source of cash that a business entity has and the knowledge of where the cash is used provide information about the current state of the business entity and its future status. Information that can be effective in the planning and decision-making process can be obtained by analyzing cash flow statements that provide important information about cash flows. The main aim of this study is to make an international comparison by evaluating the cash flow statements of the business entities with different analysis methods. For this purpose, cash flow statements covering the period 2010-2016 of 100 national and international companies with the highest net sales revenue were examined. Cash flow method and ration method are used in the analysis. In this study, information on statements is provided in accordance with national and international standards and itis tried to show that the methods used can be complementary to each other. As a result of the study, it appears that the analysis of cash flow statements provides information about cash flows as well as providing important information about the current and future situation of the business entities. In addition, it is seen that more accurate results can be obtained by using cash flow statements together with other financial statements and different analysis methods.