Diz artroplastilerinde dominant serebral hemisferin postoperatif ağrıya etkisi
Effect of cerebral domi̇nance on postoperati̇ve pai̇n i̇n KNEE arthroplasti̇es
  1. Tez No: 516901
  2. Yazar: MOHAMMAD KADO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA YEŞİM ABUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Biz bu çalışmamızda hastaların dominant ekstremitelerinden ameliyat olduklarında hissettikleri ağrının, dominant olmayan ekstremiteden ameliyat olduklarındakinden farklı olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Hastalara ameliyat öncesi dönemde dominant el, dominant göz ve dominant ayak belirlemede testleri yapılmıştır. Dominant göz için Miles testi, dominant eli belirlemek için hastanın önüne koyulan bir kutunun içinden anahtarı alıp kapıyı o anahtar ile açmasını söylenmiştir. Dominant ayak için de hastaya oturur pozisyonda sakin bir ortamda 'ayağını oynat' komutunu verilerek dominant ayak oynattığı ayak olarak kabul edilmiştir. Rutin spinal anestezi ve elektif diz artroplastisi ameliyatı sonrası hastalara HKA (Hasta kontrollü Analjezi) uygulanmış, postoperatif analjezi formuna bakılarak uygulanan ek analjezik miktarı ve ağrı skorları kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların klinik özellikleri incelendiğinde, göz dominansı sağ taraf olan 38 kişi, sol taraf olan 34 kişi, el dominansı sağ taraf olan 67 kişi, sol taraf olan 5 kişi, ayak dominansı sağ taraf olan 49 kişi, sol taraf olan 23 kişi olarak bulunmuştur. Dominant ayak, dominant göz ve dominant el ile aynı taraftan opere edilenlere göre NRS ( Numeric Rating Scale ) ağrı skalası karşılaştırılmıştır. Bu özelliklere göre NRS ağrı skalası arasında dominant göz ile aynı taraftan opere edilenler dışındaki diğer değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanamamıştır (p>0,05). Dominant göz ile aynı taraftan opere edilen hastalarda NRS ağrı skalası ortancası (ortanca:3,0), aynı taraftan opere olmayanlara göre (ortanca:4,0) anlamlı olarak düşük olduğu saptanmıştır (p:0,016). Sonuç: Çalışmamızın sonuçlarına göre dominant ayak ve el ile aynı taraftan opere edilen hastalarda NRS skoru değişmezken, dominant göz ile aynı taraftan opere edilen hastalarda NRS skoru daha düşük çıkmıştır. Bu sonucu fonksiyonel görüntüleme ya da elektrofizyolojik değerlendirmelerin yapıldığı çalışmalar ile doğrulanması gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate whether the pain felt by the patients' dominant limbs during surgery was different from that of the patients who underwent surgery on the non-dominant extremity. Materials and Methods: Dominant hand dominant eye and dominant foot identification tests were performed preoperatively. Miles test was used for the dominant eye . Patient was told to take the key from a box placed in front of the patient and open the door with that key to determine the dominant hand . For the dominant foot, the patient in sitting position was given the command to“play your foot”in a quiet environment, and was regarded as the foot of the dominant foot. After routine spinal anesthesia and elective knee arthroplasty surgery, PCA (Patient-Controlled Analgesia) was applied and additional analgesic amount and pain scores were recorded in the form of postoperative analgesia. Results: When the clinical characteristics of the patients participating in the study were examined, there were 38 patients on the right side of the dominant eye, 34 on the left side, 67 on the right hand dominant side, 5 on the left side, 49 on the right foot dominant side, and 23 on the left side. The NRS pain scale was compared according to the dominant foot, the dominant eye and the dominant hand opposed to each other. There was no statistically significant difference between the NRS pain scale and other variables except those opposed to the dominant eye (P>0.05). NRS pain scale median (median:3,0) was found to be significantly lower than patients without medication (median:4,0) on the same side in patients who were operated on the same side as the dominant eye (P=0.016). Conclusion: According to the results of our study, the NRS score did not change in patients who were dominated by the dominant foot and hand side, whereas the NRS score was lower in patients who were opposed to the dominant eye.