Total diz artroplastilerinde kan transfüzyon yönetiminin postoperatif morbidite üzerine etkilerinin retrospektif incelenmesi
A retrospective analysis of the effects of blood transfusion management on postoperative morbidity in total knee arthroplasties
  1. Tez No: 909744
  2. Yazar: YUNUS EMRE KARTAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE OLGUN KELEŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVAN TEKİR YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Osteoartrite bağlı ileri derece eklem hasarının tedavisinde kullanılan total diz artroplastisi majör bir cerrahi prosedürdür. Buna bağlı olarak operasyon esnasında ve sonrasında 1000-1500 ml kan kaybı görülebilmekte ve bu durum kan ve kan ürünü transfüzyonu ihtiyacı ile sonuçlanabilmektedir. Ancak bu tedavinin kendisine bağlı morbidite ve mortaliteyi artıran sonuçları olmaktadır. Bu çalışmada total diz artroplasti cerrahisi uygulanan, perioperatif kan ve kan ürünü transfüzyonu yapılan hastalarda, transfüzyona bağlı postoperatif dönemde gelişmiş olan komplikasyonları belirleyip, bunların morbidite üzerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Ocak 2022 - Aralık 2023 tarihleri arasında Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde total diz artroplastisi uygulanmış olan 474 hastanın retrospektif verilerini kapsamaktadır. Grupların demografik özellikleri, komorbiditeleri, antikoagülan kullanımı, preoperatif hemogram, biyokimya ve koagülasyon değerleri, American Society of Anesthesiologists (ASA) skorları, anestezi şekli, ameliyathane süresi, intraoperatif traneksamik asit (TxA) kullanım durumu, postoperatif birinci ve üçüncü günlerdeki hemogram ve biyokimya laboratuvar sonuçları, cerrahi sonrası hastanede yatış süreleri ve 6 aylık süreçte gelişmiş morbiditeleri kaydedildi. Kan ve kan ürünü transfüzyonu yapılanlar Grup 1, yapılmayanlar Grup 2 olarak adlandırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Total knee arthroplasty (TKA) is a major surgical procedure used in the treatment of advanced joint damage due to osteoarthritis. During and after the operation, 1000-1500 ml of blood loss can occur, often necessitating blood and blood product transfusions. However, this treatment may increase morbidity and mortality risks. This study aims to identify postoperative complications related to transfusions in patients undergoing TKA and to assess the effects of these complications on morbidity. Materials and Methods: This study includes the retrospective data of 474 patients who underwent total knee arthroplasty at Giresun Training and Research Hospital between January 2022 and December 2023. Demographic characteristics, comorbidities, anticoagulant use, preoperative hemogram, biochemistry, and coagulation values, American Society of Anesthesiologists (ASA) scores, type of anesthesia, surgical duration, intraoperative use of tranexamic acid (TxA), postoperative blood hemogram and biochemical results on the first and third days, length of hospital stay, and 6 month postoperative morbidities were recorded. Patients who received blood transfusions were classified as Group 1, and those who did not as Group 2.