Utilization of information technology of employee effect on work performance : An evidence from Libyan Youth and Sports Ministry
Çalışanların bilgi teknolojisi kullanımının çalışma performansları üzerindeki etkisi: Libya Gençlik ve Spor Bakanlığı örneği
- Tez No: 516900
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Teknolojik gelişim ve küresel ekonomik sisteme geçişin sonuçlarından birisi de teknolojinin oynadığı etkin role göre bu çağın özelliği haline gelen elektronik sistemlerin ekonomik, sosyal, kültürel ve kurumsal alanların tümünde yaygınlaşmasıdır. Elektronik sistemlerin kullanımını genelleştirmek yerine, özellikle nicel strateji bakımından en büyük hedefler içerisinde ve ekonomik büyüme çerçevesinde bilgi ve iletişim teknolojilerinin etkili bir şekilde kullanılması ve yönlendirilmesi ile genel ekonomik performansı ve özellikle de insan kaynakları performansını arttırarak katma değeri kuruma kazandıracak yerel şekilde kullanmak bütün kurumlar için bir öncelik haline gelmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, çağımızda bilişim teknolojisinin önemini bu teknolojileri kullanabilen insan kaynaklarının çalışma hayatında işlerine etkisini incelemektir. Örnek olarak, Libya Gençlik ve Spor Bakanlığı çalışanlarının bilgi teknolojilerini kulanabilme ve çalışma hayatında iş performanslarına etkisi incelenmiştir. Bilişim teknolojileri tekniklerinin kullanımı ile ilgili yapılan anket çalışmasıyla elde dilen verilerin analizi sonucunda, Libya Gençlik ve Spor Bakanlığı'nda çalışanların bilişim teknoloji araçlarını kullanabilme yeteneklerinin iyi düzeyde olduğu görülmüştür. Bu nedenle, her bir bilişim teknolojisi tekniğinin çalışma performansına etkisini incelemek amacıyla ki kare analizi ve regresyon analizi yapılmıştır. Çalışanların bilişim teknolojilerini kullanabilme yeteneklerinin onların çalışma performanslarına pozitif etkisi olduğu belirlenmiştir. Çalışanların, bilişim teknolojisi tekniklerini kullanabilme düzeyi arttıkça iş performansları da artmaktadır. Bilişim teknolojisi tekniklerini kullanabilme ile iş performansı arasında güçlü pozitif bir korelasyon vardır.
Özet (Çeviri)
One of the consequences of technological development and the transition to the global economic system is that electronic systems, which have become a feature of this age, become widespread throughout economic, social, cultural and institutional fields according to the active role played by technology. Rather than generalizing the use of electronic systems, it is of utmost importance for all institutions to use locally to gain added value by increasing the overall economic performance and, in particular, the performance of human resources, by effectively using and directing information and communication technologies within the context of the greatest goals of quantitative strategy and economic growth has become a priority. The main purpose of this study is to examine the importance of information technology in our day and the effect of human resources on the business life of these technologies. For example, the influence of Libyan Youth and Sports employees on the use of information technology and business performance in working life has been examined. As a result of the analysis of the data obtained by the questionnaire survey on the use of information technology techniques, the ability of the workers of Libyan Youth and Sports Ministry to use the information technology tools is found to be at a good level. Therefore, a chi-square analysis and a regression analysis are performed to investigate the effect of each information technology technique on the performance of the study. It is determined that the ability of employees to use information technologies is a positive influence on their performance. As the level of employees' ability to use information technology techniques increases, business performances also increase. There is a strong positive correlation between the ability to use information technology techniques and business performance.