Barriers and facilitators and the role of knowledge brokers at knowledge sharing among student 'A case study in the university'
Bariyerler ve tatilatörler ve bilgi brokerlerinin öğrenci içinde bilgi paylaşımına yönelik rolü 'Üniversitede örnek bir araç'
- Tez No: 516903
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NIMA MIRZAEI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bilgi paylaşımı, yeni organizasyonun, rekabetçi pazar yerinde organizasyonel performansı yenilemek ve geliştirmek için planladığı önemli bir parçasıdır. Bilgi paylaşımı, çeşitli bilim adamları tarafından çözüm sunma ya da işlev ve önemi hakkında yeni fikirler açılması için açıklanmıştır. Bu çalışma, bilgi paylaşımını ve bileşeni perspektiften anlatmayı ve bilgi temelli örgüt grupları içindeki paylaşım sistemlerine odaklanmayı deniyor. Bilgi yaratma ana üyesi olarak Enstitüler Organizasyon, bilgi paylaşım gruplarının performansına oldukça bağımlıdır. Bu çalışmada ,bir araştırma yaklaşımı kullanılır ve bir anket yapılarak birincil veriler toplanır. Toplanan veriler, SPSS ve Smart-PLS de korelasyon ve regresyon modeli gibi farklı istatistiksel testler uygulanarak analiz edilmiştir. Raporun araştırma bulguları, bilgi brokerinin engellerin rolünü azaltmaya ve kolaylaştırıcı rolünü geliştirmeye yönelik güçlü olumlu etkileri olduğuna işaret ediyor.
Özet (Çeviri)
Knowledge sharing is an essential part of new organization that plans to innovate and improve organizational performance in the competitive market place. Sharing of information has been described by various scholars to present solution or opening new ideas about its function and importance. This work attempts to describe knowledge sharing and its component from perspective and focuses on the sharing systems within the knowledge based organizational groups. Institutes as the main member of knowledge creation organization is highly dependent on the performance of information sharing groups. In this study, a quantitative research approach is used, and primary data is collected by conducting a survey. The collected data is analyzed in SPSS and Smart-PLS by applying different statistical tests such as correlation, regression model and path coefficient. Research findings of the report indicate that there is strong and positive effects of knowledge broker on reducing the role of barriers and improve the facilitator's role.