A review of young generation response towards luxury clothing brands in a private university: A bottom-up approach
Bir özel üniversitede lüks giyim markalarina genç nesil tepki ile inceleme: Aşağıdan yukarıya bir yaklaşım
- Tez No: 516911
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NIMA MIRZAEI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Şirketler için, marketlerde analiz yapmak, mevcut islerini marka konumlarına göre değerlendirmek yardim ediyor. İç veya dış faktörler tarafından harekete geçirilen satın alma davranışları konusunda önemli miktarda dikkate alınmaktadır. Müşterinin tercihleri hakkında bilgi edinme sürecinden elde edilen sonuçlar ve bunlar hakkında güvenilir bir görüş̧ sahibi olmak, iş kararlarını ve şirketin“market penetration strategy”önemli ölçüde etkileyebilir. Bu araştırmanın verileri özel bir üniversiteden alındı. Araştırmaya toplamda 392 üniversite öğrencisi örneklemi tamamlanmış bir Likert skalası ile katılmıştır. Ölçüler için güvenilirlik ölçüsü değerlendirildi, ve“the correlation coefficient for the variables”hemde değerlendirildi. Araştırma iki piyasa araştırma yönteminden oluşmaktadır; Öncelikte hipotez testi geliştirildi ve anketin ölçümleri için test edildi; Hemde,“exploratory factor analysis (EFA)”adlı çok değişkenli bir analiz veri ölçümleri üzerinde gerçekleştirilir ve bir ölçüm modeli geliştirilir. Dahası, araştırma EFA'nın sonuç ölçüm modelini hipotez modelle karşılaştırmaktadır. Analizin önerdiği ölçüm modeli, özel üniversite öğrencilerinin lüks kişisel ve kişisel olmayan değerlere yönelik satın alma niyetini anlamaya yönelik istatistiksel teknikler ve piyasa araştırma modelleri teorilerini bütünleştirmektedir. Analiz, okuyucuların lüks markaların satışlarını önemli ölçüde etkileyen ölçüm değişkenini anlamalarına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Performing an analysis of the market helps companies evaluate their current business concerning their positioning of the brand. There is a significant amount of consideration regarding buying behavior which is motivated by internal or external factors. The results acquired from the process of information acquisition about customer's preferences and having a reliable insight about them can significantly affect their business decisions and the company's market penetration strategy. The data for this research was obtained from a private university. An overall sample size of 392 university student participated in the study through a fully anchored Likert scale. The measure of reliability was assessed for the measures, and the correlation coefficient for the variables was evaluated. The research is comprised of two market research methods; an initial hypothesis test is developed and tested for the measures of the survey; moreover, a multivariate analysis namely, exploratory factor analysis (EFA) is performed on the data measures and a measurement model is developed. Furthermore, the study compares the resulted measurement model of EFA with the hypothesized model. The measurement model proposed by the analysis integrates the theories of statistical techniques and market research models which are incorporated to understand the purchase intention of private university students towards the luxury personal and non-personal values. The analysis will assist the readers in understanding the measurement variable that significantly impacts the sales of luxury brands.