Hizmet sektöründe yapay zekadaki gelişmelerin insan kaynakları yönetimi açısından incelenmesi
Examination of developments in artificial intelligence in the service sector in terms of human resource management
  1. Tez No: 918745
  2. Yazar: SERVET GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA AYDINLI KULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Küreselleşen dünyada rekabet gücü sağlamak ve korumak isteyen kurumlar, iş süreçlerini daha etkin şekilde yönetmek için teknoloji kullanımına önem vermişlerdir. Bu ortamda, insan kaynakları yönetimi (İKY) giderek önem kazanmış ve teknolojinin insan kaynakları (İK) üzerindeki yansımalarını değerlendirmek gerekli hale gelmiştir. Öte yandan, son yıllarda endüstriyel üretimin artması, ticaretin gelişmesine önemli oranda katkı sağlamış ve hizmet sektörü giderek büyümüştür. Bu araştırmanın amacı, teknoloji ve yapay zekadaki (YZ) ilerlemenin, hizmet sektörü firmaları üzerindeki yansımalarını incelemektir. YZ uygulamalarının hizmet sektörü firmaları tarafından nasıl kullanıldığını öğrenmek ve bu uygulamaların İKY üzerindeki etkisini anlamaktır. Yaptığımız araştırma, hizmet sektörü kategorisi altındaki firmalar ile yapılan yarı yapılandırılmış mülakatlara dayalı nitel ve tüm varımsal bir çalışmadır. Araştırma, hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmaların YZ'den geniş ölçüde yararlandıklarını göstermiştir. Ayrıca araştırma kapsamında bulunan hizmet sektöründeki firmaların insan kaynakları faaliyetlerinde YZ'yi kullanırken temkinli davrandıkları görülmektedir. YZ en çok performans verilerinin analizinde kullanılmakta, en önemsenen avantajının minimum seviyede hata olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Organizations, focusing on competitiveness within the global business environment, attach increasing importance to the utilization of techology for their business processes. HR has gained increasing importance within this environment and evaluating the effects of technology on HR activities has become a requisite. Meanwhile, the increasing industrial production has contributed to the enhancement of the trade, and accordingly; service sector has gradually evolved. The purpose of this study is to analyze the impact of the technological progress on service sector organizations. Additionaly, to find out how automation and artificial intelligence (AI) are used by service sector players, as well as what results have been achieved and their potential effects on human resources (HR). Semi-structured questions with predetermined thematic framework were used at our inductive surveys and during the follow up telephone calls with the participants. The results of this study have shown that the service sector organizations in Turkey have largely been benefiiting from the the automation. However, AI is rather a recent phenomea for human resource management (HRM) and organizations are acting relatively cautious to utilize AI products. Organizations currently use AI most for analyzing the performance of the employees, and minimum error feature of AI has been favored most at service sector organizations in Turkey.