Disiplin soruşturması açılan öğrencilerin aile profilleri: İstanbul ili Bayrampaşa ilçesi İnönü Anadolu Teknik, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi örneği
The family profiles of the students who were questioned by the diciplinary committee
- Tez No: 308703
- Danışmanlar: DR. KUBİLAY ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez çalışması; Meslek Lisesi öğrencilerinin disiplin kuruluna gitmesinde etkili olan faktörlerin neler olduğunu incelemek ve bu öğrencilerin ailelerinin sosyoekonomik ve sosyokültürel durumlarının, öğrencilerin disiplinsiz davranışlar göstermesinde hangi düzeyde etkili olduğunu belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Buna göre, ?öğrencinin disipline gitmesi hangi etkenlerden oluşmakta ve hangi etken öğrencinin disipline gitmesini etkilemektedir?? sorusunun cevabı aranmıştır. Söz konusu etkenler öğrencinin anne babasının boşanmış ya da ayrı yaşıyor olması, öğrencinin ailesinin gelir düzeyi, anne babanın eğitim düzeyi, anne babanın tutum ve davranışları, ebeveynlerin göç ederek gelip gelmediği, öğrencinin okul başarısı, evde maruz kaldığı şiddet, şiddete karşı verdiği tepki, ilgilendiği spor dalının suç işlemesindeki etkisi olarak sıralanabilir. Araştırmanın disiplin soruşturması açılan öğrencilerin ve ailelerinin profillerini ortaya çıkarabileceği ve bu konuda anne babalara ve öğretmenlere ışık tutacağı umulmaktadır. Bu çalışmada; öğrencinin disipline gitmesini etkileyecek sebeplerin ne olduğu, sebepler arasında ailelerinin sosyoekonomik ve sosyokültürel durumunun incelenmesi için, İstanbul İli Bayrampaşa İlçesi İnönü Anadolu Teknik, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde 2006?2007, 2007?2008 eğitim ve öğretim yıllarında disiplin soruşturması açılan öğrencilerin ve ailelerinden elde edilen veriler ölçülecek ve Disiplin Soruşturması Açılan Öğrencilerin ve Ailelerinin Sosyoekonomik ve Sosyokültürel seviyesinin etkisi ortaya çıkarılacak ve sonuçlar değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis has been carried out to examine the factos that lead tecjnical high school students to be questioned by the diciplinary comitee and to specify the degree to which the socio-economic and socio-cultural situations of these students cause then to show undiciplines behoviors. Having mentioned this, why do the students get questioned? The answer to the questions, have been searched. Among these factors are whether parents of the students are divorced or seperated, the income level of the student?s families, the education level of the parents, the behaviors and attitudes of the parents, whether the parents are new comers to the city or not, the degree of violence to which the student is exposed at home, the reaction of the student to this violence, the effect of the favourite sport of the student on this violence. It is hoped that this research will reveal the profiles of the questioned students and their families and will shed light upon parents and teachers about this. In this work, the data, which was obtained from the city of İstanbul the municipality of Bayrampaşa Inonu Anatolian Technic, Technic and Industial Vocational High School in 2006?2007 and 2007?2008 seasons anf which is about the students who were questioned by the diciplinary committee and their families will be reviewed and the effects of socio-cultural and socio-economic levels of the students, involved in diciplinary investigations and their families will be revealed and the results will be evaluated.