Ortaokul öğretmenlerinin bilgi işlemsel düşünme becerileri ile teknolojik pedagojik alan bilgileri arasındaki ilişki
The relationship between computational thinking skills and technological pedagogical content knowledge of middle school teachers
  1. Tez No: 966449
  2. Yazar: YASEMİN YARBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT KARALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Öğretim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma ortaokul öğretmenlerinin bilgi işlemsel düşünme (BİD) becerileri ile teknolojik pedagojik alan bilgileri (TPAB) algıları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. İlişkisel tarama modelinde yürütülen araştırmanın çalışma evrenini Muğla ili Menteşe ilçesinde görev yapan ortaokul öğretmenleri oluşturmuştur ve araştırmaya katılan ortaokul öğretmenleri tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmaya 392 ortaokul öğretmeni gönüllü olarak katılmıştır. 2023-2024 eğitim öğretim yılı bahar döneminde demografik bilgi formu, alan bağımsız bilgi işlemsel düşünme ölçeği ve 21. yüzyıl becerileri kapsamında teknolojik pedagojik alan bilgisi ölçeği ile toplanan veriler, betimsel istatistikler, bağımsız örneklemler t-Testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon katsayısı analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi ile analiz edilmiştir. Araştırmada öğretmenlerin BİD becerilerinin ve TPAB algılarının yüksek olduğu, cinsiyete ve öğretmenlerin görev yaptıkları okul konumuna göre TPAB algılarında ve BİD becerilerinde anlamlı bir farklılık olmadığı, eğitim fakültesi mezunu olan öğretmenlerin BİD'in ayrıştırma alt becerisinin diğer fakülte mezunu öğretmenlere göre anlamlı derecede daha yüksek olduğu, yüksek lisans mezunu öğretmenlerin TPAB algılarının lisans mezunu olanlara göre anlamlı derecede daha yüksek olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca araştırmada ortaokul öğretmenlerinin BİD becerileri ile TPAB algıları arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen bir diğer önemli sonuç ise öğretmenlerin sahip oldukları BİD alt becerilerinin TPAB algılarının anlamlı bir yordayıcısı olduğudur. BİD alt becerilerinden önem sırasına göre ayrıştırma ve genelleme becerileri öğretmenlerinin TPAB algılarının anlamlı yordayıcılarıdır. Araştırma, öğretmenlerin BİD becerilerinin sınıflarında etkin teknoloji kullanımına yönelik teknoloji entegrasyonu süreçlerinde karşılaşabilecekleri problemlerin çözümünü kolaylaştırabileceğine yönelik ampirik kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between computational thinking (CT) skills and technological pedagogical content knowledge (TPACK) of middle school teachers. The population of the correlation research consisted of middle school teachers working in the Menteşe district of Muğla province and the teachers participating in the research were determined by the stratified sampling method. 392 middle school teachers participated in the research voluntarily. The data collected with the demographic information form, computational thinking scale and technological pedagogical content knowledge (TPACK) scale within the scope of 21st century skills in the spring semester of the 2023-2024 academic year. The data were analyzed with descriptive statistics, independent samples t-Test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation coefficient analysis and multiple linear regression analysis. The study found that teachers' CT skills and TPACK perceptions were high, there was no significant difference in TPACK perceptions and CT skills according to gender and the school location where teachers work, the decomposition sub-skill of CT was significantly higher in teachers who graduated from education faculties than in teachers who graduated from other faculties, and the TPACK perceptions of teachers with a master's degree were significantly higher than those with a bachelor's degree. In addition, it was determined that there was a positive and significant relationship between teachers' CT skills and TPACK perceptions. Another important result obtained in the study was that the CT sub-skills were a significant predictor of their TPACK perceptions. Among the CT sub-skills, decomposition and generalization skills were significant predictors of teachers' TPACK perceptions in order of importance. The study provides empirical evidence that teachers' CT skills can facilitate the solution of problems they may encounter in technology integration processes for effective technology use in their classes.