Türkiye'de terörizm ve terörle mücadelede kurumlar arası yeni entegrasyon süreci
Terorsim in Turkey and new interagancy integration process in the struggle with terorism
  1. Tez No: 517001
  2. Yazar: MESUT İSKENDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BARDAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı Anadolu topraklarında etkin olan terör örgütlerini ideolojik ve yapısal olarak sınıflandırarak varoluş nedenlerini, gelişimini, sonuçlarını analizlerin verdiği devinim ile değerlendirmektir. 1970 sonrası kolektif şuurun nasıl baltalandığını, ithal tehdit algıları ile nasıl beslendiğini ve bunun akabinde daha önce terörle mücadelede yapılan hataların tekrar incelenerek, diğer devletlerin, terörle mücadele eden veya destekleyen küresel güç merkezlerinin taktiklerinden elde ettiği güç olgusundaki başarıyı temellendirmek sureti ile anti-terör hizmetlerinin yeniden gözden geçirilmesi amaçlanmıştır. Uzun bir dönem terörle mücadele aşamasında kalan savunma sistemini revize edilmesi, ideolojik temellerine daha derin bakışla ele alınmasına, pasif savunma yerine öngörülebilir ve aktif savunma eğilimli yeni bir güvenlik anlayışı ortaya koymaktır. Bu değerlendirmeler ışığında terörün sadece silahlı yöntem veya yalnızca siyasi kanallar kullanarak bitirilemeyeceği savunan bu tez, çok katmanlı analiz üzerine, temellendirme fonksiyonu ile reel değerlendirme sürecini gözden geçirerek özellikle terörizm ile mücadeleyi daha geniş bir cepheye yaymayı çok başlılığı engelleyerek tek elden yeniden düzenlerken, senkronize ve tam koordine şekle bürünmesini amaçlamıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the existence reasons, improvement and consequences of terror organizations which are settled in Anatolian territories by classifying their ideologies and structures. This study aims to investigate anti-terror services to strengthen the power of other governments which is taken from power centres that support or fight against the terror by examining how collective mind is undermined after 1970, how it is nourished by outside threat perception and the mistakes which were done to fight against terror. This study helps revise defence system and have a deeper understanding of its ideological foundations and develop the defence system which is more active focused rather than passive. In the light of these investigations this study argues that terror cannot be defeated either by armed forces or political measures. In addition this research re-evaluates the real evaluation process with grounding theory in order to expand terror battle across a wider context and coordinate by organizing and synchronizing with one hand rather than multiple entries.