Supraspinatus tendonunun T2/T2* haritalama teknikleri ile kantitatif olarak değerlendirilmesi
Quantitative evaluation of supraspinatus tendon by T2/T2* mapping techniques
- Tez No: 517067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR NERCİS KOŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmada, supraspinatus tendon patolojilerinde biyokimyasal değişikliklere duyarlı bir yöntem olan T2/T2* haritalama teknikleri ile kantitatif değerlendirme yapmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Ankara Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne omuz patolojisi ön tanısıyla başvuran 41 hastaya ve asemptomatik 20 olguya konvansiyonel MRG tetkiki ile 1.5 Tesla MR cihazı ile koronal ve sagital planda T2 ve T2* haritalama teknikleri kullanılarak görüntüleme yapıldı. Supraspinatus tendonu humerus başına göre manuel olarak medial, orta ve lateral anatomik alt bölgelere ayrıldı. Her alt bölgeden koronal ve sagital planda T2 ve T2* değerleri ölçülerek gruplar arası karşılaştırmalar yapıldı. Tetkik tekrarlanabilirliğini değerlendirmek için değerlendirici içi ve değerlendiriciler arası güvenilirlik katsayıları hesaplandı. Her bir grupta cut-off değeri için ROC analizi yapıldı. Bulgular: Asemptomatik gruba 20 birey ve konvansiyonel MRG ile tendinozis grubuna 20 hasta ve rüptür grubuna 21 hasta olmak üzere toplam 61 olgu (27 erkek, 34 kadın) çalışmaya alındı. Değerlendirici içi ve değerlendiriciler arası güvenilirlik katsayıları (ICC) çoğunlukla mükemmel (ICC>0,75) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to quantitatively evaluate T2 / T2 * mapping techniques which are sensitive to biochemical changes in supraspinatus tendon pathologies. Materials and Methods: Forty-one patients with shoulder pathology and 20 asymptomatic subjects who applied to the Ankara Healthcare Application and Research Center of Health Sciences University were examined with 1.5 Tesla MR device in addition to conventional MRI. The coronal and sagittal planar T2 and T2* mapping techniques were performed. The supraspinatus tendon was divided into the medial, middle and lateral anatomical sub- regions according to the head of humerus. Coronal and sagittal planar T2 and T2* values were measured from each sub-region and comparisons were made between the groups. Intra-rater and inter-rater reliability coefficients (ICC) were calculated to evaluate the reproducibility of the technique. ROC analysis was performed for the cut-off value in each group. Results: A total of 61 patients (27 male, 34 female), 20 in asymptomatic group, 20 in tendinosis group and 21 in tendon rupture group were included in the study. Intra-rater and inter-rater reliability coefficients were mostly found to be excellent (ICC>0.75).