Gestasyonel geçici tirotoksikozlu hastaların incelenmesi
Investigation of patients with gestational transient thyrotoxicosis
  1. Tez No: 517105
  2. Yazar: OSMAN TAMER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEVSER ONBAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Gestasyonel geçici tirotoksikoz, normal gebeliklerin %2,4-11'inde görülen otoimmün temelli olmayan bir tirotoksikoz sebebidir. Bu çalışmada gestasyonel geçici tirotoksikoz üzerine etki edebilecek faktörlerin neler olabileceğini ve gestasyonel geçici tirotoksikozun gebeliğin kaçıncı haftasında gerilediğini ortaya koymaya çalıştık. Bu çalışmada 2016 ve 2017 Haziran ayları arasında Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji polikliniğine başvuran, gebeliğin geçici tirotoksikozu tanısı konulan 40 gebenin sonuçları hastane sistemi kullanılarak retrospektif olarak incelendi. Hastaların TSH, FT4 düzeylerinin haftalara göre seyri, yapılan tiroid ultrasonlarındaki bulgular, hemoglobin, MCV ve ferritin değerleri incelendi. İstatistiksel çalışma yapılırken p < 0,05 değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Çalışmaya alınan gebelerin yaş ortalaması 28,85±4,8 yaş olarak saptandı. TSH değerleri gebeliğin 12. ve 16. haftalarında gebelerin %75'inde, 20.haftasında ise gebelerin %85'inde normale dönmüş olarak saptandı. Tiroid USG'de nodül saptanan grupta gebeliğin 16.haftasındaki TSH düzeylerinin USG'de nodül saptanmayan gruba göre anlamlı olarak düşük olduğu görüldü. Tiroid USG'de guatr olanlarda gebeliğin 16. ve 20.haftasındaki TSH düzeylerinin guatr olmayanlara göre anlamlı olarak düşük olduğu saptandı. Guatrı olanlarda gebeliğin 12.haftasındaki FT4 düzeylerinin guatrı olmayanlara göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptandı. Hemoglobin değeri normal olmayan grupta gebeliğin 16.haftasındaki TSH değerlerinin normal olan gruba göre anlamlı olarak düşük olduğu saptandı. Hemoglobin değeri düşük olan grupta gebeliğin 12. ve 16.haftalarındaki FT4 düzeylerinin normal olan gruba göre anlamlı olarak yüksek olduğu saptandı. MCV değerlerine bakıldığında ise gebeliğin 16.haftasındaki TSH düzeylerinin MCV düşük olan grupta MCV yüksek olan gruba göre anlamlı olarak düşük olduğu görüldü. Literatürde gestasyonel geçici tirotoksikozun gebeliğin ilk trimesteri sonunda veya ikinci trimesterin başında gerilediğine dair veriler mevcuttur. Biz, yaptığımız çalışmadaki verilerle gestasyonel geçici tirotoksikozun gerileme zamanının gebeliğin 20.haftasından daha ileride olabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca gestasyonel geçici tirotoksikozu etkileyen faktörler olarak hemoglobin, MCV ve tiroid bezindeki büyüme ve/veya nodül varlığının da göz önünde bulundurulması gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Investigation of Patients with Gestational Transient Thyrotoxicosis Gestational transient thyrotoxicosis has an incidence rate of 2,4 – 11% of all pregnancies and is a type of gestational hyperthyroid disease, with non-autoimmune characteristic. In our study we aimed to investigate, which factors have an effect on gestational transient thyrotoxicosis and at which week of pregnancy gestational transient thyrotoxicosis will be regressed. In this study, the results of 40 pregnant women who were admitted to our Endocrinology outpatient policlinic between June 2016 and June 2017 and who were diagnosed with gestational transient thyrotoxicosis were examined retrospectively using the hospital system. Weekly progress of TSH and FT4 levels of patients, findings of thyroid ultrasounds of patients, hemoglobin and MCV levels of patients were analyzed. While interpreting the results, 0, 05 was used as significance level and if p was