Büyükkent dışı üniversiteler (Afyon Kocatepe Üniversitesi örneği)
Universities outside of the metropolitan cities
  1. Tez No: 51711
  2. Yazar: HÜSEYİN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT GERAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Büyükkent Dışı Üniversiteler (Afyon Kocatepe Üniversitesi örneği) adlı tezimizde büyükkent dışı üniversiteler kuruluş yerleri açısından ve sosyo ekonomik açıdan kente sağladıkları katkılar bağlamında ele alınmıştır. Ülkemizdeki yüksek öğretim planlaması çerçevesinde büyükkent dışı yerleşmelere üniversiteler kurulması konusu irdelenmiştir. Geri kalmış bölgelere salt yükseköğretim kurumlan açmakla bölgelerin ekonomik ve sosyal kalkınmasının gerçekleştirilemeyeceği görülmüştür. Yeni kurulan üniversitelerden birisi olan Afyon Kocatepe Üniversitesinin Afyon'da ekonomik hayatı bir ölçüde canlandırdığı doğrudur. Fakat bu diğer faktörlerle desteklenmedikçe kalkınmanın gerçekleştiği savunulamaz. Aslmda yüksek öğretim de dahil olduğu halde, eğitim hizmetlerinden yararlanmada fırsat eşitliği sağlanırken önemli olan belli coğrafi bölgelerden çok, o bölgelerde yaşayan insanlardır. Zorunlu olarak üniversitelerin o bölgelere değil; fakat o bölgelerin çocuklarını üniversitelerin bulunduğu yerlere getirebilecek tedbirleri almakla aynı ihtiyaç cevaplandırılabilir. Büyük kentler dışında kurulacak üniversiteler için kent nüfusu tek belirleyici ölçü olarak ele alınmamalıdır. Gelişmeyi büyük kentler dışında zamansız ve endüstri bütünlerinin gerektirdiği tamamlayıcılık koşullan olmaksızın yaymağa çalışmanın, isabetli olmadığı görülmektedir. Geri kalmış bölgeler sadece üniversiteler ile kalkındırılamaz. 73
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, I wanted to point out the problematic of universities which are established outside of the metropolitan area, as it shown in the example of Afyon Kocatepe University, universities has important affect over the cities economies. Establishment of new universities inside of underdeveloped region is not sufficient for reconstruction of rural area. Moreover, presenting of local services is not the duty of universities. Underdeveloped areas are not improved only by establishing of universities. In reality, Afyon Kocatepe University has positive affect over the economy of city; but if it is not supported by other factors we will not say that it has direct affect over the city's economies. Progress without industry is not acceptable. It means that progress must go with industrialization. Foundation of universities are not suitable as a sign of industrialization or development. Political decisions should not act significant role during determining the progressing center. 74