Memlük Sultanı Seyfeddin Kutuz'un hayatı, siyasi ve askeri kariyeri
Sultan of Mamluk Saifuddin Qutuz's life, his political and military career
  1. Tez No: 517147
  2. Yazar: HÜLYA KARABABA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kuruluşundan yıkılışına dek Türk-İslam Tarihinde Memlükler Devleti oldukça önemli bir yere sahip olmuştur. Memlükler Devleti'nin tarihe damga vurduğu en önemli özelliklerinden biri Ayn Calut savaşı ile Moğol İstilasına göğüs gerebilmesi olmuştur. Sultan Seyfeddin Kutuz liderliğinde 3 Eylül 1260 günü Batı Şeria'nın kuzeyinde gerçekleşen AynCalut savaşı ile Moğollar yenilmiş, istilanın Mısır ve Harem-i Şerif üzerine yönelerek, buralarda Bağdat'ta olduğu gibi büyük bir kıyım ve yıkıma uğramasına engel olunmuştur. Bu tezde dünya tarihine yön veren en önemli savaşlar arasında hatırı sayılır bir yeri bulunan Ayn Calut'un kazanımında büyük katkıları olan Memlük sistemi içerinden gelerek devletin başına geçen Sultan Seyfeddin Kutuz'un siyasi ve askeri hayatı ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
From its foundation to demolition, Mamluk state had a very important place in Turkish Islamic State. One of the most of important traits of Mamluk State that left their mark in history had been their ability to stand againts Mongol invasions during Battle of Ayn Calut. With the Battle of Ayn Calud led by Sultan, on April 3rd, 1260 in the northern West Sharia, Mongols had been defeated and a probable massacre and destruction in Egypt and Harem-i Serif resembling to the one in Bagdad was avoided. In this thesis, the political and military life of Sultan Seyfeddin Qutuz, who came to the state of the Mameluke system, which is a great contri but or to the achievement of Ayn Calut, which has a considerable place among the most important wars that have led the history of the world, is considered.