İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun uygulanabilirliği ve güncel sorunların analizi
The applicability of the law of work health and security and the analysis of current problems
  1. Tez No: 517150
  2. Yazar: ÖMER IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ülkemizde Cumhuriyet öncesindeki dönemlerde, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları kullanılmaya başlamıştır. Cumhuriyet'in ilan edilmesinden sonra da iş sağlığı ve güvenliğini konu alan birtakım kanunlar ve yönetmelikler yayınlanmış olup son olarak 30 Haziran 2012'de 6331 sayılı“İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu”yürürlüğe girmiştir. Söz konusu kanundan önce, iş sağlığı ve güvenliği konusundaki hükümler, 4857 sayılı İş Kanunu'nun içinde bulunmaktaydı. 6331 sayılı kanun ile birlikte tüm işyerleri kapsanmış ve ortak bir çatı altında birleştirilmiştir. İş Sağlığı ve Kanunu'nun temel amacı, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının henüz ortaya çıkmadan önlenmesine yönelik gereken önlemlerin alınmasını sağlamaktır. Bu bağlamda kanun, koruma ve önlemeye dair birtakım uygulamalar barındırmaktadır. Buna yönelik olarak kanun, konuyla ilişkili belirli tanımlamaları ve gerek işçilerin gerekse işverenlerin yükümlülüklerini kapsamlı bir biçimde sunmaktadır. Bu tez çalışmasında, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu tüm boyutları ile ele alınmakta ve kanunun getirmiş olduğu önemli saptamalar ile beraber karşılaşılan sorunlara yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, occupational health and safety practices started to be used in the pre-Republic periods. Following the declaration of the Republic, a number of laws and regulations related to occupational health and safety were published and finally, on June 30, 2012, Law No. 6331 on Occupational Health and Safety entered into force. Prior to this, the provisions on occupational health and safety were included in the Labor Law No. 4857. With the Law No. 6331, all workplaces are included and merged under a common roof. The main aim of the Occupational Health and Safety Law is to ensure that precautions are taken to prevent occupational accidents and occupational diseases before they occur. In this context, the law contains a number of applications for protection and prevention. To this end, the law provides a comprehensive overview of specific definitions related to the issue and the obligations of both employers and employers. In this thesis study, the Law on Occupational Health and Safety is dealt with in all dimensions and includes the important findings that the law brings and the problems that are encountered.