Üniversite kampüslerinde sürdürülebilir karayolu ağının geometrik tasarımı: YTÜ davutpaşa kampüsü örneği
Geometric design of sustainable road network for university campuses: YTU davutpaşa campus case
  1. Tez No: 517169
  2. Yazar: BURCU KABA GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SİNAN YARDIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Karayolu tasarımı zaman içinde ihtiyaçlara göre değişiklik göstermektedir. Özellikle kampüs tipi yerleşimlerde seneden seneye artan öğrenci sayısı ve buna bağlı olarak artan araç sayısı mevcut tasarımda değişikliklerin yapılma ihtiyacını ortaya çıkartmaktadır. Davutpaşa kampüsü gibi büyük alanlardaki yaya hareketi fazlalığı, motorlu araç trafiğinin yanında motorsuz araç trafiğini de yaratmakta, dolayısıyla mevcut karayolu ulaştırma ağında motorsuz araçlara da geometrik tasarımda yer ayrılması ihtiyacını doğurmaktadır. Konuyla ilgili literatür araştırıldıktan sonra, kendine has özellikleri bulunan kampüs tipi yerleşimlerde karayolu geometrik tasarımı için bir metodolojik çerçeve önerilmiştir. Bu geometrik tasarım metodolojisi, YTÜ Davutpaşa Kampüsü örneğinde uygulanmıştır. Davutpaşa Kampüsü örnek tasarım alanın halihazır haritasının güncellenmesi temin edilmiş, takiben de öncelikle mevcut motorlu taşıt trafiğinin düzenlenmesi için yol ve kavşak geometrisi incelenmiş, gerek trafik sayımları ve gerekse yerinde yapılan gözlemlerle problemler tespit edilmiş ve geometrik tasarım sorunlarına çözümler üretilmeye çalışılmıştır. Üretilen geometrik çözümlerin sürdürülebilir olması gerekliliği göz önünde bulundurularak ulaştırma ağının motorsuz taşıtların kullanılmasına da imkân vermesi gerekliliğiyle, bisiklet yollarının da bu ulaşım yol ağı ile entegrasyonunun sağlanmasına çalışılmıştır. Mevcut bir yol ağı üzerinde çalışmanın zorlukları kampüs alanında da ortaya çıkmış, mevcut bina ve yeni yapılmış kaldırım imalatlarının olması, tasarımda istenildiği kadar esnek çalışılmasına imkân vermemiş; bu kısıtlar çerçevesinde nasıl bir tasarım yapılabileceği üzerinde yoğunlaşılmıştır. Tasarım süreci neticesinde yaklaşık 14 km'lik bisiklet yolu mevcut ulaştırma ağına entegre edilmiştir. Uygulama için kavşak ve bisikletyolu tasarımlarının genel yerleşim ve aplikasyon planları, tip enkesitler hazırlanmıştır. Kaldırım yüksekliklerindeki uyumsuzlukları göstermek için örnek akslarda mevcut boykesitler çizilmiştir. Ayrıca yatay işaretleme konusunda, bisiklet yolu çizgileri, banket çizgileri, yönlendirme okları, yaya geçidi yerleri yeniden tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Road design changes in time depending on the needs of the time. This can be most noticed in campus type of settlements, where increase in student numbers cause vehicle trafic to increase, hense redesign of current plans. With campuses like Davutpasa with the increase of pedestrian trafic, has caused more consideration to be given to vehicle trafic in the geometric design. With research made in such situations a methodolical proposal has been foot forward and carried out in the Davutpasa example. In the Davutpasa project, the land surveys were carried out to provide the most up to date maps, round about design and trafic counts were carried out to uncover probable problems and solutions to the geometric designs were proposed. More importantly solutions that were proposed had to keep in mind not only adaptive problems that might arise in time, but also integration of cycle paths to the current road network. Due to roads and side walks all ready in place, current road network did not allow much flexibility and focus of the project shifted to what can be best done with current design. With this approach 14 km of bicycle paths were integrated into the current design. For this application roundabout and bicycle track designs, habitation and aplication plans, and verticle cut outs were prepared. To show pavement height differences from the road vertical cut outs were made. On the horizontal signs and markings, bicycle path lines, direction arrows and pedestrian passes were re designed.