Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde görev odaklı yaklaşım açısından kelime öğretimi
Teaching vocabulary with task-based approach in teaching Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 517178
  2. Yazar: BEGÜM İHTİYARYER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAT FATİH ULUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, yabancı dil öğretim yaklaşımlarından iletişimsel yaklaşım ışığında ortaya çıkan görev odaklı yabancı dil öğretim modelinin Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde kelime öğretimi sürecine olan etkisini incelemektir. Bu bağlamda Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Türkçe Öğretim Merkezinin B1 seviyeli iki sınıfı kontrol ve deney grupları olarak seçilmiş ve planlanan araştırma bu öğrenciler ile uygulanmıştır. Araştırma kapsamında ilk olarak merkezde kullanılan İstanbul Yabancılar için Türkçe B1 ders kitabı üniteleri incelenmiş, sonrasında kelime öğretimi açısından eksik olan dolayısıyla araştırma için uygun olduğu düşünülen iki ünite seçilmiştir. Öncelikle iki ünite içindeki bölümlerin hedef kelimeleri ayrı ayrı belirlenmiş ve daha sonra kullanılmak üzere bu kelimeler ile görev odaklı etkinlikler içeren bir ön-test hazırlanmıştır. Her iki gruba da eğitim öncesi uygulanan bu test daha sonra deney grubunun kendisi için belirlenen üniteleri kapsayan görev odaklı etkinlikler ile aldığı ve kontrol grubunun klasik yolla devam ettiği eğitim sonrası aynı öğrenciler ile tekrar uygulanmıştır. Elde edilen test sonuçlar deney ve kontrol gruplarında kendi aralarında SPSS 21 paket programı ile karşılaştırılmış, bulgular istatistiki olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca sonuçlar cinsiyet, yaş ve Türkiye'de bulunma süreleri parametreleri doğrultusunda da incelenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda görev odaklı etkinlikler ile kelime öğretimini sürdüren deney grubu kontrol grubundan daha başarılı bulunmuştur. Görev odaklı yabancı dil öğretim etkinliklerin kelime öğretimine olan etkisini ortaya koymayı hedefleyen bu araştırma bundan sonra bu alanda yürütülecek araştırmalara kaynak sağlaması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to study the effect of task-based language teaching under communicative language teaching approach on vocabulary teaching process in teaching Turkish as a foreign language. In this framework, two B1 level classes at Fatih Sultan Mehmet Vakıf University Teaching Turkish Centre have been chosen as the control and experimental groups. Primarily, the course book İstanbul Yabancılar için Türkçe B1 has been examined through and two units that are thought to lack in teaching vocabulary therefore to be suitable for the research have been chosen. In accordance with the target vocabulary, a test has been developed with task-based activities to use as a pre and a post-test later. Both groups have taken the pre-test before the process. While the experimental group has continued studying those two units with extra task-based activities prepared for them, the control group has followed their course book traditionally with no other activities. Then the post-test has been conducted for both groups and the results have been compared statistically using SPSS 21 program. These results have also been analysed in terms of the participants' gender, age and the time period spent in Turkey. As a result, the experimental group with task-based activities has been found out more successful than the control group. This research that aims to show the effect of task-based model in teaching vocabulary in Turkish is important in terms of providing a source for the future researches to be done in this particular area.