İzmir ve İstanbul yabancılar için Türkçe ders kitaplarının yazma yaklaşımları bakımından değerlendirilmesi
An examination of İzmir and İstanbul Turkish teaching sets textbooks in terms of writing approaches
  1. Tez No: 646255
  2. Yazar: SÜEDANUR DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminin temel amaçlarından biri öğrencilere dinleme, okuma, konuşma ve yazma gibi temel dil becerilerini kazandırmaktır. Bu beceriler arasında yazma, duyguları, düşünceleri, hayalleri ve izlenimleri yazılı ifade kurallarına uygun olarak ifade etmek için kullanılan temel dil becerilerinden biridir. Türkçe'nin hem anadil hem de ikinci dil olarak öğretilmesinde, yazı en son öğrenilen ve en zor olan beceridir. Yazma becerisinin geliştirilmesinde öğretmene önemli roller düşmektedir. Sadece belirli yaklaşımları benimsemektense çeşitli yaklaşımlar ile öğrenciler için yazma sürecine daha etkin katılabilecekleri fırsatlar sunulmalıdır. Böylelikle öğrenciler yazma becerilerinin gelişimi sayesinde dile karşı daha güdülenmiş, kendisini ifade etmede daha etili ve iletişim kurmada daha istekli hale gelirler. Nitel bir araştırma olan bu çalışmada doküman analizi tekniği kullanılmıştır. Türkçe'nin yabancı dil olarak öğretimi amacıyla hazırlanmış olan İzmir ve İstanbul kitaplarında yer alan yazma etkinliklerini farklı yazma yaklaşımları açısından değerlendirilmesini hedeflemektedir. Bu amaç doğrultusunda, öğretim setlerinin ders kitaplarında yer alan yazma etkinlikleri; (1) biçimsel yaklaşım, (2) işlevsel yaklaşım, (3) yaratıcı ifade yaklaşımı, (4) süreç yaklaşımı, (5) içerik odaklı yaklaşım ve (6) okur odaklı yaklaşım bakımından incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Yazma etkinlikleri incelenerek bulgulara ulaşılmıştır. En çok biçimsel ve işlevsel yaklaşım kullanılırken süreç yaklaşımı ve okur odaklı yaklaşım hiç kullanılmamıştır. Türkçe'nin yabancı dil olarak öğretilmesinde dil düzeylerine göre hangi yazma etkinliklerinin yapıldığı ifade edilerek uygun ders kitapları incelenerek alana katkıda bulunulmuş olur.
Özet (Çeviri)
One of the main purposes of teaching Turkish as a foreign language is to make the students gain basic language skills such as listening, reading, speaking.and writing. Among these skills, writing is one of the fundamental language skills that is used to express emotions, thoughts, imaginations, and impressions in accordance with written expression rules. In teaching Turkish, both as native and as a second language, writing is a skill that is learned last and that is the most challenging. In the development of writing skills, teachers. play important roles. Rather than simply adopting certain approaches, it tries to review that they can participate more effectively in the writing process for various approaches. Thus, the students become more motivated, more effective in expressing themselves and more willing to communicate, thanks to the development of their writing skills. Document analysis technique is used in this study which is a qualitative research. The purpose of this study was to analyze the writing activities in İzmir and İstanbul textbook series, that was published to teach Turkish as a foreign language, according to different writing approaches. With this purpose in mind, it was analyzed and evaluated the writing activities in textbooks a of these series in terms of the principles of (1) focus on language structures, (2) focus on text functions, (3) focus on creative expression, (4) focus on the writing process, (5) focus on content and (6) focus on reader.Writing activities were examined and findings were reached. While the most focus on language structures and focus on text functions was used, focus on the writing process and focus on reader were never used. In teaching Turkish as a foreign language, it is stated that what writing activities are done according to the language levels and the appropriate textbooks are examined and the field is contributed.