Homojen ve homojen olmayan bianizotropik metamalzemelerin elektromanyetik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of electromagneti̇c properties of homogeneous and inhomogeneous bianisotropic metamaterials
- Tez No: 517223
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERTUĞRUL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu Doktora tezinde, homojen bianizotropik metamalzemelerin elektromanyetik özellikleri eğik açı ile gelen elektromanyetik dalga için belirlenmesi amaçlandı. TE ve TM modları için homojen bianizotropik metamalzemenin elektromanyetik özellikleri, saçılım parametrelerine bağlı olarak analitik bir çözüm sunuldu. Bu analitik çözümle homojen bianizotropik metamalzemelerin elektromanyetik özellikleri saçılım parametrelerinden elde edilmiştir. Amaçlanan analitik çözüm Matlab programı ve 3D elektromanyetik benzetim programı (CST mikrodalga stüdyosu) vasıtasıyla, daha önce yapılan çalışmalarla karşılaştırılarak doğrulandı. Ayrıca homojen olmayan bianizotropik metamalzeme, homojen bianizotropik yapıları kaskat olarak bağlanayarak oluşturuldu. Homojen olmayan bianizotropik metamalzemede yüzey normaline dik gelen dalga durumu için saçılım parametreleri, her bir homojen parça için ardışıl formülasyon oluşturularak analitik olarak elde edildi. Homojen olmayan bianizotropik metamalzemenin elektromanyetik özellikleri Matlab ve CST benzetim programı kullanılarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this Ph. D. thesis, it is aimed to determine the electromagnetic properties of homogeneous bianisotropic metamaterials for the electromagnetic wave coming with the oblique angle. Electromagnetic properties of homogeneous bianisotropic metamaterials for the TE and TM modes is presented a solution analytically depending on the scattering parameters. Electromagnetic properties of homogeneous bianisotropic metamaterial retrieved from the scattering parameters with this analytical solution. The aimed analytical solution is verified with the results from the Matlab program and a 3D electromagnetic simulation program (CST microwave studio) by comparing those of previous studies. In addition inhomogeneous bianisotropic metamaterial created by combined cascadly homogeneous bianisotropic structures. Scattering parameters in the homogeneous bianisotropic metamaterial for normal incidence obtained analytically for every homogeneous piece by creating recursive formulation. Electromagnetic properties of inhomogeneous bianisotropic metamaterial obtained by Matlab and 3D electromagnetic simulation program.