Yerleşik yabancıların yerel ekonomiye etkisi: Alanya örneği
The impact of residential foreigners on the local economy: The case of Alanya
- Tez No: 517277
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN UÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada Alanya'nın 1960-1970'li yıllardan bu yana, gelişmemiş bir ilçe durumundan turizm merkezine dönüşümü ile birlikte yabancıların bölgede yerleşme kararları ve yerleşme sonrasında bölgeye yönelik oluşabilecek ekonomik etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Bahsi geçen yıllardan bu yana sürekli seyreden bir yerleşme talebine sahip Alanya, Türkiye'de en fazla göç alan bölgelerde ilk sıralarda yer almaktadır. Sahip olduğu potansiyeller, yabancı ziyaretçi ve yabancı yerleşik geçmişi ile turistik kıyı şeritlerine yönelik göçlerde önemli bir yere sahiptir. Araştırma Antalya ili Alanya ilçesinde yaşayan yerleşik yabancıları kapsamaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış olup kolayda örnekleme yöntemi ile anket ölçeği uygulanmıştır. Ekim 2017-Mart 2018 tarihlerinde uygulanan ankette katılımcıların demografik bilgilerine, mülkiyet durumlarına, iş hayatına ilişkin bilgilere, ekonomik durumlarına ve harcamalarına ilişkin önermeler yer almaktadır. Bununla birlikte ankette katılımcılara Türkiye'de yaşamın pahalılaşması durumunda ne yapacaklarına ve Türkiye'deki yabancıların Türkiye üzerinde ne gibi olumlu etkileri olduğuna dair iki önerme yer almaktadır. Uygulama Alanya Belediyesi ve yerleşik yabancılara yönelik sivil toplum kuruluşları aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Anketlerin analizi sonucu elde edilen bulgular ışığında, yerleşik yabancıların Alanya şehrine ekonomik katkılarının olumlu yönde olduğu görülmektedir. Yerleşik yabancı kişilerin Alanya şehrine ekonomik katkıları iş gücü veya yatırımdan ziyade gerçekleştirdiği harcamalarla ilgilidir. Alanya'da bulunan yerleşik yabancıların gerçekleştirebileceği iş ve yatırım olanaklarının arttırılması ile Alanya'ya daha fazla ekonomik katkı sağlanacağından söz etmek mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Since 1960-1970 years in the Alanya region, it has been aimed to examine the transformation of an underdeveloped district into a tourism center, the decisions of the foreigners to settle in the region and the economic effects of the settlement after the settlement. These years of Alanya with its demand for a permanent settlement, since most immigration in the region ranks first and potentials and foreign visitors that the blending and in Turkey and in migration for tourist coastline with foreign resident history has an important place. Quantitative research method was used in the research and survey method was used with ease. The survey, conducted between October 2017 and March 2018, includes the participants' demographic information, ownership status, business information, economic situation and expenditure proposals. However, in the case of survey participants expensive life in Turkey on doing what they like foreigners in Turkey and Turkey are two propositions that have a positive impact. Implementation was carried out through non-governmental organizations for Alanya Municipality and resident foreigners. Analysis of the surveys reveals that the economic contributions of foreign settlements to the Alanya city are positive in the light of the findings. The economic contributions of resident foreigners to the city of Alanya are related to the expenditures made by the business or the investment. It is possible to mention that improving the business and investment opportunities that foreigners residing in Alanya city can realize, will bring more economic contribution to Alanya city.