Kur'ân'da ikili ve çoklu temsîlî teşbihler
Dual and multiple similitude samples in the Quran
  1. Tez No: 517278
  2. Yazar: ÖMER DİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK ÖZGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada, Kur'ân'daki ikili ve çoklu temsîlî teşbihler incelenmiştir. Tez, giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte, Kur'ân'daki mesellerin bazı ortak özellikleri belirtilmiş, çalışmanın amacı aktarılmış, temsîlî teşbihlerin zorluk nedenleri ile bu zorlukların aşılması için takip edilen yöntemler açıklanmış ve konunun temelini oluşturan bazı kavramlar tanıtılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde“Kur'ân'daki ikili temsîlî teşbihler”, ikinci bölümünde ise“Kur'ân'daki çoklu temsîlî teşbihler”incelenmiştir. Konular işlenirken önce meselde geçen bazı kelimelerle ilgili gerekli bilgiler verilmiş, ardından müfessirlerin mesel ile ilgili görüşleri aktarılmış, meseldeki kapalı noktalar ve tartışmalı hususlar ele alınmıştır. Her temsîlî teşbih konusunun sonunda“Meseldeki Unsurlar”başlığı altında meselin içinde kaç tane müşebbeh bih bulunduğu belirtilmiştir. Beyan ilminin kuralları çerçevesinde meseldeki unsurların müşebbehleri belirlenmeye çalışılmıştır. Konunun odak noktasını oluşturan“müşebbehler”belirlenirken altı karîneden faydalanılmış,“mevcudiyet ve sınırlılık”ilkelerine uyulmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümünde“Kur'ân'daki ikili ve çoklu temsîlî teşbihlerin”karînelerin belirginleştirdiği lafzî ve manevî bir“irtibat ağı”nın merkezinde yer aldıkları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, dual and multiple similitude samples in the Quran are examined. The thesis consists of an introduction, two sections and a conclusion. In the introduction, some common features of the parables in the Quran are stated, the purpose of the study has been pointed out. The reasons for difficulties in similitude samples and methods to follow in order to overcome these difficulties are explained. The first section of the study deals with“Dual similitude sample in the Quran”, and as for the second section,“Multiple similitude samples in the Quran”are analysed. As we were conducting the study, first, some necessary information about the vocabulary used in the parables was given then the interpreters' opinions regarding parables were presented. Even some of the ambiguous and debatable matters of the parables were dealt with. The number of comparatives the parable comprises is stated under the title“Elements of the Parable”at the end of each similitude sample topic. Comparative forms of the elements in the parable are looked for based on the principles in the art of eloquence. While determining“The comparatives”that form the focal point of the subject, the study tried to apply six hints and the principles of“Existence and Limitation”. In the conclusion, the word emphasized by the hints in“dual and multiple similitude samples in the Qur'an”and the fact that it is in the centre of a spiritual“communicative network”are made evident.