Okul müdürlerinin karar verme stilleri ile iletişim becerileri arasındaki ilişki: Karma bir uygulama (Aydın ili örneği)
Relationship between school principals' decision making styles and communication skills
  1. Tez No: 517280
  2. Yazar: YASEMİN FATMA TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERTAN AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul müdürlerinin karar verme stilleri ile iletişim becerileri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Karma yöntemde yürütülen araştırmanın nicel boyutunda araştırmanın evrenini; 2017-2018 öğretim yılında Aydın İli, Efeler İlçe merkezinde bulunan 204 devlet okulunda görevli 3796 öğretmen oluşturmaktadır. Nicel boyut için, araştırmanın örneklemini“tesadüfi örneklem”yöntemi ile seçilen 450 öğretmen oluşturmaktadır. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde çalışan 206 kadın, 186 erkek öğretmen araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel boyutunda verilerin toplanmasında; Öğretmen Kişisel Bilgi Formu, Mann, Radford, Burnett, Ford, Bond, Leung, Nakamura, Vaughan ve Yang (1998) tarafından geliştirilen ve Deniz (2004) tarafından Türkçe 'ye uyarlanan“Melbourne Karar Verme Ölçeği”ile Özgözgü (2008) tarafından geliştirilen“Okul Müdürlerinin İletişim Becerileri Ölçekleri”kullanılmıştır. Nicel verilerin istatistiksel analizleri, parametrik ve non-parametrik testlerle yapılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış ve öğretmenlere okul müdürlerinin karar verme stilleri ve iletişim becerileri ile ilgili olarak on soru sorulmuştur. Nitel veri analizi ise içerik ve betimsel analiz yöntemleri ile çözümlenmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda öğretmen görüşlerine göre, okul müdürlerinin dikkatli karar verme stili oldukça yüksek algılanırken, kaçıngan, erteleyici ve panik karar verme stili oldukça düşük düzeyde algılanmaktadır. Öğretmen görüşlerine göre okul müdürlerinin iletişim becerileri genel, sözlü iletişim, etkileşim, iletişim sorunları ve beden dili alt boyutlarında oldukça yüksek düzeydedir. Yapılan Korelasyon ve Regresyon analizleri sonucunda okul müdürlerinin karar verme stilleri ile iletişim becerileri arasında anlamlı bir ilişki olduğu ve iletişim becerilerinin karar verme stillerini yüksek düzeyde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda okul müdürlerinin karar verme stilleri ve iletişim becerileri ile ilgili olarak sekiz öğretmen ile görüşülmüştür. Üç öğretmen okul müdürlerinin iletişim becerilerine sahip olduklarını düşünmektedir. Beş öğretmen ise okul müdürlerinin iletişimde başarısız olduklarını belirtmişlerdir. Bu görüşmelerin en önemli sonucu ise okul müdürlerinin iletişim becerisine sahip olduğunu belirten öğretmenlerin aynı zamanda okul müdürlerinin karar verme stilleri ile ilgili olarak da olumlu görüş belirtmeleridir. Okul müdürlerinin iletişim becerilerini yetersiz bulan öğretmenlerin de karar verme stilleri ile ilgili görüşleri paraleldir. ANAHTAR KELİMELER: Karar Verme, İletişim Becerileri, Okul Müdürü.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the relationship between school principals' decision-making styles and communication skills. The universe of the quantitative part of the research carried out by the mixed method consists of 3796 teachers in 204 public schools located in Efeler District center in the 2017-2018 academic year in Aydin Province. The sample of the quantitative part of the research consisted of 450 school teachers selected by“random sampling”method. 206 female and 186 male teachers working in preschool, primary school, secondary school and high school level constitute the sample of the research. In the quantitative aspect of the data collection process,“Personal Information Form”,“The Melbourne Decision Making Scale”developed by Mann, Radford, Burnett, Ford, Bond, Leung, Nakamura, Vaughan and Yang (1998) and adapted to Turkish by Deniz (2004) and“Communication Skills Scales of School Principals”developed by Özgözgü (2008) were used. Statistical analyzes of quantitative data were made by parametric and non-parametric tests. In the qualitative aspect of the study, a semi-structured interview form was used and ten questions were asked to the teachers regarding the decision-making style and communication skills of school principals. Qualitative data analysis was analyzed by content and descriptive analysis methods. In the quantitative aspect of the research, according to the views of teachers, while the vigilance decision-making style of school principals is highly perceived, the buck-passing, procrastination and hypervigilance decision-making styles are perceived at a very low level. According to the teachers' views, the communication skills of the school principals are very high in general dimension, verbal communication, interaction, communication problems and body language subdimensions. As a result of Correlation and Regression analyzes, there is a meaningful relationship between school principals' decision-making styles and communication skills and communication skills have impact on the decision-making styles at a high level. In the qualitative aspect of the research, eight teachers were interviewed about the decision-making styles and communication skills of school principals. While three of the teachers stated that their school principals have effective communication skills, five teachers stated that school principals were unsuccessful in communication. The most important result of these interviews is that teachers who say that school principals have communication skills also have a positive opinion about the school principals' decision-making styles. Teachers who find the communication skills of school principals inadequate have also parallel views regarding the decision-making styles. KEYWORDS: Decision-Making Styles, Communication Skills, School Principal.