Türkiye'de basketbol antrenörlerinin yetiştirilmesi
Training of basketball coaches in Turkey
- Tez No: 51736
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLGÜN KÖKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Ergüleç, C, Süha.“Türkiye'de Basketbol Antrenörlerinin Yetiştirilmesi”Yüksek Lisans Tezi. Danışman Doç. Dr. Nilgün KÖKLÜ (xi+93 s.) Bu araştırmanın genel amacı Türkiye'deki basketbol antrenörlerinin yetiştirilmesi için Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün Spor Eğitimi Daire Başkanlığı ile Basketbol Federasyonu tarafından gerçekleştirilen eğitim etkinliklerinin nicelik ve nitelik boyutlarını saptayarak, daha verimli bir eğitim hizmeti verebilmek ve daha gelişmiş eğitim koşullarının sağlanabilmesi için gerekli önerileri sunmaktır. Araştırma literatür taraması ve anket yoluyla gerçekleştirilmiştir. Anketin uygulanması sonucu toplanan veriler bilgisayarda SPSS programı uygulanarak istatistik çözümleme yapılmıştır. Eğitim düzeyi, meslek, antrenörlük yapma duru mu, basketbol oynama durumu, yaş ve kurs yılına göre kursiyerler için frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma hesaplanmıştır. Eğitim düzeyi, meslek, antrenörlük yapma durumu ve basketbol oynama durumuna göre kursiyerlerin görüş ortalamaları arasındaki farklar için t-testi, yaş ve kurs yılına göre ise varyans analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre basketbol antrenörü yetiştirilme kurslarındaki eksiklikler ortaya konmuş ve bu eksikliklerin giderilmesi için önerilerde bulunulmuştur. Ülkemiz basket bolünün gelişmesi ve istenilen düzeye ulaşabilmesi için basketbol antrenörlerinin yetiştirilmesine verilen önem arttırılmalı ve bu kurslar da verimin artmasına engel olan sorunlar ortadan kaldırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ergüleç, C. Süha“Training of Basketball Coaches in Türkiye”. M.A. Dissertation. Advisor Assoc. Prof. Dr. Nilgün Köklü p. xi + 93. The overall purpose of this study is to determine the quality and quanti ty aspects of the training activities provided by Department of Sports Training, General Directorate of Youngfulness and Sports and Basketball Federation to train the Basketbal coaches in Türkiye and to suggest necessary ways to provi de more productive and more developed training services and condations. Research was carried out by review of literature and administration of a questionnare. Data resulting from the questionnare employed were statistically analysed using SPSS. Frequancy, percentage, means, standard deviations were developed for participants depending upon their education levels, occupa tions, levels of workings as a coach, levels of playing basketball, ages and peri od of course. T-test were employed for the differences among education level, level of occupation and working as a coach, level of playing basketball, and va riance analysis for age and period of course. Based on results, the insufficient conditions in the coach training cour ses were presented and suggestions were offered. To improve basketball and to reach at a desirable level, training of bas ketball coachs should be regarded more importantly and problems occur in the training should be solved to make these training courses more productive.