Development of laser induced forward transfer (LIFT) method for dna biosensor production
Dna bİyosensör üretimine yönelik laser uyarımlı ileri transfer (LIFT) yönteminin geliştirilmesi
- Tez No: 517410
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ŞÜKÜR KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Laser-uyarımlı ileri transfer (LIFT), iletken, yalıtkan ya da çözelti şeklinde hazırlanabilen biyomoleküller gibi birçok farklı malzemenin yüksek çözünürlükte basılmasına izin veren bir doğrudan yazma tekniğidir. Bu çalışmada, yüksek güçlü femtosaniye laser kullanılarak gerçekleştirilen Laser Uyarımlı ileri Transfer (LIFT) Tekniği ile DNA biyosensör üretimi amaçlanmaktadır. Femtosaniye laser pulslarının, metal ince filmlerin ve genellikle DNA biyosensör uygulamalarında tercih edilen bir tampon çözeltinin LIFT aracılığıyla transferi üzerine etkisi araştırılmıştır. Laser dalga boyuna bağlı olarak, aktarılan malzeme boyutlarındaki değişim incelenmiştir. LIFT çalışmalarında 266 nm, 355 nm, 532 nm, 800 nm ve 1064 nm farklı laser dalga boyları kullanılarak gerçekleştirilen katı ve sıvı LIFT süreçleri araştırılmış ve elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Laser-Induced Forward Transfer (LIFT) is a direct-write technique that allows high-resolution printing of many different materials such as conducting, insulating or biomolecules that can be prepared in solution. In this study, the production of DNA biosensor is aimed by using Laser Induced Forward Transfer (LIFT) Technique, which is performed using high power femtosecond laser. The effect of femtosecond laser pulses on the transfer of metal thin films for DNA biosensor applications in generally preferred buffer solution via LIFT was investigated. Depending on the laser wavelength, the change in the transferred material dimensions is investigated. Solid and liquid LIFT processes using different laser wavelengths at 266 nm, 355 nm, 532 nm, 800 nm and 1064 nm were performed in the LIFT and the results obtained were interpreted.