Ankara ili merkez ilçelerindeki özel lise yöneticilerinin (ilk-orta-lise) karar -sorun çözme- sürecinde bilgiyi kullanma yaklaşımları
The Approach of the private high school (primary, middle and high school) administrators in the central counties of the province of Ankara towards using information in the process of making decisions and solving problems
- Tez No: 51748
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
XI Özet Araştırmanın amacı, Ankara ili merkez ilçelerindeki özel lise yöneticilerinin (İlk-Orta-Lise) karar -sorun çözme- sürecinde bilgiyi kullanma yaklaşımlarını belirlemektir. Araştırma verileri, 1995-1996 öğretim yılında Ankara ili merkez ilçesindeki özel liselerde müdür ve müdür yardımcısı olarak çalışan yöneticilerden araştırmacı tarafından geliştirilen anketle toplanmıştır. Anketin içerik ve kapsam geçerliliği uzman kanısıyla, yapı geçerliliği ise faktör analizi ile sulanmıştır. Anketin güvenilirliği ise Cronbach Alpha güvenilirlik katsayısı ile (.92) olarak bulunmuştur. Araştırma verilerinin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma gibi betimsel istatistik ölçüleri ile t testi gibi anlam çıkartıcı istatistik ölçüsü kullanılmıştır. Manidarlık düzeyi olarak.05 benimsenmiştir. Araştırma sonuçlan şöyle özetlenebilir : özel lise yöneticileri, İş yerinde kişisel sorunlarını çözerken kendi deneyimi değerleri, alışkanlıkları doğrultusunda hareket etmektedirler..Okulun destek hizmetlerine ilişkin sorunlarını çözerken uzmana-amire başvurmaktadırlar. Okulun eğitim-öğretim işleriyle ilgili sorunlarını çözerken öncelik sırasıyla; kendi deneyimi, değerleri, alışkanlıklarını, uzman, amir bilgilerini, bilimsel araştırma sonuçlarını, önceki örnekleri kullanmaktadırlar..Okulun öğrenci işleriyle- okul çevre ilişkileri ile ilgili sorunları çözerken, kendi deneyim, değer, alışkanlıkları doğrultusunda hareket etmektedirler..Yönetsel sorunları çözmede en çok kitle haberleşme araçlarını izlemektedirler. önerileri şöyle belirtebiliriz: Düzenlenecek hizmet içi eğitim kurs ya da seminer çalışmalarında.. Yöneticilere, sorunlarını çözerken bilgi kaynaklarına ulaşma, kullanma ve bunu yayma konusunda bilgi verilmelidir.. Bilimsel araştırma yöntemleri, karar -sorun çözme- süreci anlatılarak, yöneticilik yaparken bunun uygulamaya nasıl dönüştürüleceği örneklerle anlatılmalıdır.
Özet (Çeviri)
105 SUMMARY The puipose of this research is to find out the approach of the private high school (primary, middle and high school) administrators in the central counties of the province of Ankara towards using information in the process of making decisions, and solving problems. The facts of this research have been collected through a questionnaire which was developed by the researcher and applied to the administrators, the principals and the assistant principals who worked in the private high schools in the central county of province of Ankara in the 1995-1996 academic year. The validity of the contents of this questionnaire have been rectified by the expert and the validity of its contents have been tried by factorizing analysis. The reliability of the questionnaire found out by the cronbach alpha multiple as 0.92. Descriptive statistics measures such as frequency, percentages, arithmetical mean and standard deviation; and a meaningful statistic measure like t test have been used in the analysis of the research facts. As the level of significance 0.5 has been accepted. The results of the research can be summarized as follows: The private high school administrators,.While solving their personal problems, are using their personal experience and habits..While solving the problems related with the supportive services are consulting the experts or higher administrators..While solving the problems related with school's education and instruction are primarily using their own experiences, values, habits the knowledge of expert and higher administrators the result of scientific researches and the previous examples in the order of importance.While solving the problems related with students school and environment are using their own experiences, values and habits..While solving the administrative problems, are using the means of mass communication the most. The suggestions can be developed as follows: During the in-service training's or seminars;.The administrators should be made knowledgeable to reach the source of information to use it and to extend it..They should also be told the methods of scientific research, making decisions and solving problems and how to put these in practice while administrating their schools.