Dağıtık üretim sistemlerinde koruma
Protection for distributed energy systems
- Tez No: 517492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP YUMURTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Enerji marketindeki liberalleşme ile beraber gaz emisyonu azaltma trendi ve küçük boyutlu, yüke yakın enerji üretiminin teknik avantajları dağıtık üretim kaynaklarının (DÜK) elektrik dağıtım sisteminde daha çok kullanılmasına neden olmaktadır. Dağıtık üretim kaynaklarının enerji dağıtım sisteminde artan uygulamaları çift yönlü enerji iletimi ile çok değişken ve geleneksel dağıtım sistemlerine göre düşük arıza akımlarını ortaya çıkarmıştır. Bunlar da klasik elektrik koruma sistemlerinde koordinasyon problemlerine sebep olmaktadır. Bu çalışmada farklı sınıflardaki dağıtık üretim kaynaklarının arıza karakteristikleri ve yapıları hakkında tanımlamalar yapılmıştır. Ardından kısa devre hesaplama yöntemleri ile en yaygın kullanılan orta gerilim ve alçak gerilim röle ve kesicileri hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca dağıtık üretim kaynaklarının bulunduğu elektrik dağıtım sistemlerinde korumayı da konu alan ulusal ve uluslararası standartlar kısaca özetlenmiştir. Simülasyon bölümünde farklı arıza karakteristiğine ve sınıfına sahip dağıtık üretim kaynaklarından oluşan orta gerilim ve alçak gerilim seviyesindeki enerji dağıtım sistemleri ERACS ve ETAP yazılımı ile modellenerek kapsamlı arıza ve koruma analizi gerçekleştirilmiştir. Sonuç bölümünde koruma analizinden elde edilen veriler karşılaştırılmış, öneriler sunulmuş ve uluslararası standartlardaki ada koruma sistemi ile ilgili bilgiler çizelge halinde özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Liberalization on energy market together with trend of reducing gas emission and technical advantages of small energy sources near the load can cause more utilized of the distributed energy sources in electrical distribution system. The increasing ratio of utilizing of distributed energy sources in electrical distribution system has emerged power flow with two sides and highly variable and small short circuit currents. These results can cause challenges for coordination of electrical protection system. In this thesis, the fault characteristics of distributed energy sources are defined. Then most prevalent protection relays and switchgears for medium- low voltage level distribution systems also short circuit calculation methods are explained. Comprehensive short circuit analysis and electrical protection study are realized using ERACS and ETAP software for examples of electrical distribution systems which are comprises of different type distributed energy sources with medium or low voltage level. Finally, results are presented in a comparison table, conclusions which are reached through power system simulations are explained and anti-islanding protection system is summarized in a table.