Sıçanlarda valproik asit ile oluşturulan kalp hasarına Moringa oleifera'nın etkileri
Effects of Moringa oleifera on valproic acid induced heart injury in rats
- Tez No: 948436
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SAÇAN, DOÇ. DR. İSMET BURCU TÜRKYILMAZ MUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Valproik asit (SVA), kısa zincirli bir yağ asidi yapısında olup epilepsi tedavisinde kullanılan bir etken maddedir. Epilepsi tedavisinde en çok tercih edilen antiepileptik ilaç olmasına rağmen, tedavilerdeki kullanım süresi, dozu gibi etkenlere bağlı olarak birçok doku ve organ üzerinde ciddi yan etki ve toksisite meydana getirmektedir. Moringa oleifera, içerdiği vitamin, mineral, doğal antioksidanlar, flavonoidler ve alkaloidler sayesinde, başta karaciğer ve mide koruyucu özelliği olmak üzere, güçlü antiepileptik, antikanser ve antiinflamatuar etkilere sahiptir. Bu tez çalışmasında, Moringa oleifera bitkisinin %70'lik alkollü ekstresi hazırlandı ve valproik asit ile oluşturulan kalp hasarının önlenmesi için hazırlanan bu bitki ekstresi uygulanarak Moringa oleifera'nın koruyucu etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışma için Sprague-Dawley soyu dişi sıçanlar tercih edildi. Deney hayvanları rastgele dört gruba ayrıldı. Gruplar kontrol grubu, Moringa oleifera ekstresi verilen grup, SVA uygulanan grup ve SVA+Moringa oleifera ekstresi verilen grup olarak belirlendi. SVA ve Moringa oleifera ekstresi, serum fizyolojik çözeltisinde çözülerek hazırlandı ve gavaj yöntemi ile deney hayvanlarına verildi. Deney süresi 15 gün olarak belirlendi. Bu süre sonunda deney hayvanları bir gece aç bırakıldıktan sonra anestezi altında sakrifiye edildi. Ardından kalp dokuları alındı. Dokular, serum fizyolojik çözeltisi içinde saklanmak üzere, deneylerin yapılacağı güne kadar -20 °C'de muhafaza edildi. Kalp dokularından hazırlanan homojenizatlarda enzimatik ve enzimatik olmayan biyokimyasal parametreler tayin edildi. Elde edilen sonuçlara göre, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında SVA uygulanan gruba ait indirgenmiş glutatyon, ileri okside protein ürünleri, total oksidan seviyeleri, reaktif oksijen türleri, oksidatif stres indeksi, nitrik oksit, heksoz, heksozamin seviyeleri ile glutatyon peroksidaz, glutatyon-S-transferaz, gama glutamil transferaz, glutamat oksal asetat transaminaz, miyeloperoksidaz, karbonik anhidraz aktivitelerinde artma gözlemlenirken, total antioksidan seviyeleri ile katalaz, süperoksit dismutaz, ksantin oksidaz, laktat dehidrojenaz, sodyum potasyum ATPaz ve alkali fosfataz aktivitelerinde azalma meydana geldiği gözlemlendi. SVA grubuna Moringa oleifera ekstresi uygulanması ile bu değerler ve aktiviteler tersine çevrildi. Bu sonuçlar dikkate alındığında, SVA ile oluşturulan kalp hasarına karşı Moringa oleifera bitki ekstresinin koruyucu etki gösterdiği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Valproic acid (SVA) is a short-chain fatty acid and an active ingredient used in the treatment of epilepsy. Although it is the most preferred antiepileptic drug in the treatment of epilepsy, serious side effects and toxicity occur on many tissues and organs depending on the duration of use and dose in the treatments. Moringa oleifera has strong antiepileptic, anticancer and anti-inflammatory properties, especially its skill and stomach protective properties, with the presence of vitamins, minerals, natural antioxidants, flavonoids and alkaloids. In this study, 70% alcoholic extract of Moringa oleifera plant was prepared and it was aimed to investigate the protective effects of Moringa oleifera by applying this plant extract on valproic acid induced heart damage. Sprague-Dawley female rats were preferred for the study. Experimental animals were randomly divided into four groups. The groups were determined as control group, Moringa oleifera extract group, SVA applied group and SVA+Moringa oleifera extract group. SVA and Moringa oleifera extracts were structured by dissolving in serum analysis solutions and experimental options were given by gavage method. The experimental period was determined as 15 days. At the end of this period, the experimental animals were sacrificed under anesthesia after fasting for one night. Then the heart tissues were taken. The tissues were stored in the physiological saline until the experiment day of the experiments at -20 °C. Enzymatic and non-enzymatic biochemical effects were determined in homogenates from heart tissues. According to the results, it was observed that there was an increase in reduced glutathione, advanced oxidized protein products, total oxidant levels, reactive oxygen species, oxidative stress index, nitric oxide, hexose, hexosamine levels and glutathione peroxidase, glutathione-S-transferase, gamma glutamyl transferase, glutamate oxal acetate transaminase, myeloperoxidase, carbonic anhydrase activities, while there was a decrease in total antioxidant and catalase, superoxide dismutase, xanthine oxidase, lactate dehydrogenase, sodium potassium ATPase and alkaline phosphatase activities in SVA given group when compared to control group. Moringa oleifera extract administration to SVA group reversed these levels and activities. Considering these results, it can be concluded that Moringa oleifera plant extract showed its protective effects against heart injury induced by SVA.