Otomatik sayaç okuma sisteminin enerji verimliliğine etkisi
The effect of automatic meter reading system to the energy efficiency
  1. Tez No: 517597
  2. Yazar: ÖZGE BAYKARA SEZĞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜM CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Enerjinin daha verimli kullanılması için her geçen gün yeni projeler hayata geçirilmektedir. Bina, kullanılan cihazların tasarımı, vb. tüm sektörlerde enerji verimliliği önem kazanmaktadır. Enerjinin verimliliğinin sağlanabilmesi için öncelikle hassas ölçülebilmesi gerekmektedir. Otomatik sayaç okuma sistemi ile enerji anlık olarak izlenebilmekte ve enerji verimliliğini sağlamak için gerekli müdaheleler anında yapılabilmektedir. Bu kapsamda, Esenboğa Havalimanı'nda kurulan otomatik sayaç okuma sisteminin enerji verimliliğine katkısı incelenmiştir. İnceleme yapılırken bir önceki yılın elektrik tüketimleri, kazan doğalgaz tüketimleri, trijenerasyon doğalgaz tüketimleri ile karşılaştırma yapılarak otomatik sayaç okuma sisteminin faydası tespit edilmiştir. Sistem kurulduktan sonra, her bir mahal tek tek incelenerek tüketimin fazla olduğu noktalar belirlenmiş ve bu doğrultuda enerji verimliliği ile ilgili ileriye dönük referans olabilecek çalışmalar yapılmıştır. Gereksiz kullanımlar önlenmiş ve gerekli tüm tedbirler alınmıştır. Bu ve benzeri yerler için öneriler ve gerekler belirtilmiştir. Yapılan çalışma sonucu Esenboğa Havalimanı Uluslararası ölçekli yeşil havalimanı kategorisi içerisine girmiştir.
Özet (Çeviri)
New projects are taken into consideration in order to be able to use energy much more efficiently. Design of Buildings, appliances and etc. are taken into consideration in terms of energy efficiency. In order to gain an energy efficiency, first it should be measured indeed. By means of automatic meter reading system, it becomes possible to follow energy instantaneously so then any control need becomes available for the user. Within this coverage, in order to observe the contribution, an automatic meter reading system has been installed within the terminal building of Esenboğa Airport. When the study was conducted, the utility of an automatic meter reading system was determined by comparing electricity consumption, boiler natural gas consumption, natural gas consumption of trigeneration, temperature values and passenger numbers of the previous year. After the system was set up, each site was examined one by one to determine the points where consumption was excessive and energy efficiency studies were carried out in this direction. Needless use has been prevented and all necessary precautions have been taken. Suggestions and requirements for these and similar places are mentioned. The result of this study, Esenboğa Airport has been granted to a Green Airport Category.