Kanamalı hastalarda noninvaziv hemoglobin değerleriyle tam kan hemoglobin değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of noninvasive hemoglobin values and complete bloodhemoglobin values in hemorrhagic patients
  1. Tez No: 517596
  2. Yazar: ŞEHMUS TEMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ÖLMEZ KAVAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Kanamalı Hastalarda Noninvaziv Hemoglobin Değerleriyle Tam Kan Hemoglobin Değerlerinin Karşılaştırılması Giriş ve Amaç: Bu çalışmada; Dicle Üniversitesi Hastanesi ameliyathane biriminde elektif veya acil cerrahi operasyona alınan ve 500 cc den fazla kanama öngörüsü olan hastaların yatak başı Radical-97TM Pulse CO-Oksimetre® (Masimo Corp, Irvine, CA, ABD) (noninvaziv) hemoglobin ölçümü değerleri ile eş zamanlı alınan hemogram (invaziv) hemoglobin verilerinin noninvaziv yöntemin güvenilirliğini öngörme açısından karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya elektif veya acil cerrahi operasyona alınan ve 500 cc den fazla kanama öngörüsü olan 18-65 yaş arası 20 hasta dahil edildi. Hasta veya hasta yakınlarından çalışma için aydınlatılmış onam alındı. Tüm hastalara standart anestezi monitörizasyonu sağlandı. İhtiyaç görüldüğü takdirde arteriyel monitörizasyon yapıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların yatak başı noninvaziv seri hemoglobin (Hb) ölçümleri, dominant olmayan elin dördüncü parmak ucundan spektrofotometrik yöntemle sonuç veren Radical-97TM Pulse CO-Oksimetre® (Masimo Corp, Irvine, CA, ABD) cihazına ait parmak ucu sensör probu kullanılarak yapıldı. Bulgular: Ameliyat başlangıcındaki, kanama anındaki, ameliyat bitimindeki invaziv Hb değerleri ile ameliyat başlangıcındaki, kanama anındaki, ameliyat bitimindeki eş zamanlı ölçülen noninvaziv Hb değerleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Comparison of Noninvasive Hemoglobin Values and Complete Blood Hemoglobin Values in Hemorrhagic Patients Introduction and Objective: This study aims to compare the bedside Radical-97TM Pulse CO-Oximeter® (Masimo Corp, Irvine, CA, USA) (noninvasive) hemoglobin measurements and hemogram (invasive) hemoglobin data obtained simultaneously in patients, who have 500 cc of bleeding prediction, undergoing elective or emergency surgery at the Dicle University Hospital operating room, in terms of predicting the safety of the noninvasive method. Materials and Methods: This study included 20 patients in the 18-65 age group, who underwent elective or emergency surgery and have more than 500 cc predicted bleeding. Informed consent from the patients and patient relatives were obtained to conduct the study. All patients were monitored during anesthesia. Arterial monitoring was performed when necessary. Bedside noninvasive serial hemoglobin (Hb) measurements of the patients included in the study were made using the finger sensor probe of Radical-97TM Pulse CO-Oximeter® (Masimo Corp, Irvine, CA, USA), which perform measurements through a spectrophotometric method, from the fourth fingertip of the non-dominant hand. Results: There was a positive correlation between the invasive Hb values at the beginning of the operation, during the bleeding, at the end of the operation and the noninvasive Hb values measured at the beginning of the operation, during the bleeding, and at the end of the operation.