L tipi yanaşma yapılarının sismik davranışı
Seismic performance of l-type quay walls
- Tez No: 517604
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıyı ve Liman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, L tipi yanaşma yapılarının sismik davranışlarını incelemek amacı ile YTÜ Hidrolik ve Kıyı-Liman Mühendisliği Laboratuvarı'nda bulunan sarsma tankında çeşitli frekanslarda deneyler yapılmıştır. Yapılan deneysel çalışmalarda, 1/10 ölçekte küçültülmüş, L tipi model kullanılmıştır. L tipi modelin arka tarafı, geri dolguyu temsilen, içsel sürtünme açısı Φ=40o, Dn50= 0,9 cm. medyan çapına sahip mıcır ile ön tarafı ise deniz ortamını temsilen su ile doldurulmuştur. Doğadaki deprem davranışını modellemek ve buna bağlı olarak, içine L tipi yapıyı temsil eden bir model yerleştirilen sarsma tankında, önceden belirlenmiş frekanslarla, 3 Hz, 4 Hz, 5Hz ve 6Hz sarsıntılar oluşturulmuştur. Bu sarsıntılar karşısında, L tipi yanaşma yapısının ve yerin ivmesi, toprak basıncı, geri dolgunun boşluk suyu basıncı, deplasmanlar belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışma sonucu elde edilen deney verilerinden parametreler grafikler haline getirilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this master's thesis, various frequency experiments in the vibratory tank have been carried out in the hydraulic and coastal-harbor engineering labrotory of YTU, so as to evaluate the seismic response of L-type quay walls. The L sized model which is reduced by 1/10 scale has been utilized in the expreimental studies. The back side of the L-model -representing the backfill- has been filled by stone chip which has 40o internal friction (Φ) and 0,9 cm median grain diameter (Dn50) whereas the front side -representing the marine environment- has been filled by the water. Vibratory tank, which has been used to imitate the eathquake action, has been shaken in different predetermined frequencies such as 3Hz, 4Hz, 5Hz and 6H. By doing so, acceleration, soil pressure, pore-water pressure and displacement of L-type quay walls have been evaluated. The parameters obtained from the experimental data have been converted into graphs and interpreted.