Sensitivity analysis of layered wall systems utilizing sustainable composites incorporating micro-encapsulated pcms
Mikro kapsüllü PCMS içeren sürdürülebilir kompozitlerin kullanıldığı katmanlı duvar sistemlerinin duyarlılık analizi
- Tez No: 847230
- Danışmanlar: PROF. DR. DEREK KEITH BAKER, DOÇ. DR. ÇAGLA MERAL AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Küresel ısınmanın hızını yavaşlatmak ve enerji krizlerine karşı daha dirençli olabilmek için binalarda enerji talebinin azaltılması büyük önem taşıyor. Bunu başarmak için hem faz değiştiren malzeme (PCM) içeren atık malzemeleri kullanarak enerji talebini azaltan kompozit geliştirme çalışmaları hem de binalarda enerji talebini en fazla etkileyen parametre araştırmaları hızlanıyor. Bu talepler ışığında, bu araştırmanın Ankara, Türkiye'de farklı yönelimlere sahip PCM'li bir duvar için en kritik parametreleri belirlemesi ve mikrokapsüllenmiş faz değişim malzemesi (MPCM), yakıt gazı kükürt giderme alçısı (FGDG) ve ticari alçı kompozitleri geliştirmesi amaçlanmaktadır. Bina uygulamaları için. Kompozitlerin fiziksel numunelerinin geliştirilmesinden sonra mekanik, termal ve mikroyapısal özellikleri karakterize edilir. Duyarlılık analizi sonuçları, duvarın yönelimi ne olursa olsun, PCM erime sıcaklığının hem yaz hem de kış mevsimleri için en önemli parametreler olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda duvar iç kısmına uygulanabilecek harç ve/veya sıva malzemelerine uygun erime sıcaklığına sahip PCM'nin eklenmesi duvar performansının arttırılması için uygun bir çözüm olabilir. Geliştirilen kompozitlerin mekanik ve termal özellikleri dikkate alındığında teknik olarak duvar yapılarında kullanıma uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is crucial to reduce the energy demand in buildings in order to slow down the rate of global warming and become more resilient against energy crises. In order to accomplish this, both the composite development studies that lower energy demand by using phase change material (PCM) incorporated waste materials and the parameter research that have the biggest impact on energy demand in buildings are speeding up. In light of these demands, this research is intended to identify the most critical parameters for a wall with PCM with different orientations in Ankara, Türkiye, and develop microencapsulated phase change material (MPCM) incorporated fuel gas desulfurisation gypsum (FGDG) and commercial plaster composites for building applications. After the development of physical samples of the composites, the mechanical, thermal and microstructural properties are characterised. The sensitivity analysis results show that regardless of the orientation of the wall, the melting temperature of PCM is the most important parameter for both summer and winter seasons. In this context, adding PCM with a suitable melting temperature to mortar and/or plaster materials that can be applied to the interior of the wall might be an appropriate solution for increasing wall performance. Considering the mechanical and thermal characteristics of the developed composites, it is concluded that they are technically suitable for use in wall applications.