İş ortaklıklarının kurumlar vergisi açısından analizi
Analysis point of corporation tax of the joint venture
- Tez No: 63058
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Uygulamada ortaya çıkan vergilendirme sorunlarının giderilmesi amacıyla kurumlar vergisi yükümlüleri arasına alınan iş ortaklıkları, borçlar hukuku açısından adi şirketin özel bir uygulamasıdır. Gelir Vergisi Kanunu'nda belirlenen özel vergilendirme yöntemine tabi olan yıllara sari inşaat, onarma, montaj ve teknik hizmetleri taahhüt yöntemiyle yerine getirmek amacıyla oluşturulabilen iş ortaklılarının iki tür ortağı bulunmaktadır. Her ikisi de iş ortaklığı borçlarında sınırsız sorumlu olmak üzere, birinci tür ortaklar Kurumlar Vergisi Kanunu'nun 1. maddesinde belirlenen kurum ortaklarıdır. İkinci tür ortaklar ise şahıs ortaklıkları ya da gerçek kişiler olabilmektedir. Birinci tür ortakların bulunması, kurumlar vergisi yükümlüsü iş ortaklığının varlık koşuludur. Tüzel kişiliği bulunmayan iş ortaklıklarının, ilke olarak tüzel kişilere yönelik kurumlar vergisi kapsamına alınması uygulamada sorunlar çıkmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are some problems about the tax which appears in the application. Taxing is taken into the taxpayers that conquered in corporations. This is a private kind of unincorporations company that is located in the Civil Code. Joint Venture are constructing some buldings that are in comitments. The comitment are dependent on the tax regulations. There are two kind of partners. One of them is became definite in Corporation Tax Code. The other one is unincorporated (Partnership, limited partnerships are in unlimited liability. Both of them has legal entity ) from these, we couldn't talk about Joint Venture. This is an obligatory. When the Joint Venture that do nat have legal entities are taken to corporation tax, they created some problems in applications.