Adölesan polikistik over sendromlu hastalarda kisspeptin, leptin, nöropeptit y ve nörokinin b düzeyleri
Kisspeptin, leptin, neuropeptid y and neurokinin b levels in adolescents with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 517783
  2. Yazar: İSMAİL GÜZELKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ORBAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Polikistik over sendromu(PKOS) ovulatuar disfonksiyon, klinik ve/veya biyokimyasal hiperandrojenizm ve poliskistik overler ile karakterizedir. Patogenezinde genetik faktörler, gonadotropin sekresyon defektleri, steroidogenez değişiklikleri, insülin salınım ve etki bozuklukları ve nöroendokrin değişkenlikler suçlanmaktadır. Bu çalışmada nöroendokrin peptitlerden; kisspeptin, leptin, nöropeptit Y ve nörokinin B düzeylerinin PKOS ile ilişkisi araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamıza Atatürk Üniversitesi Çocuk Endokrinoloji Polikliniğine 1/3/2017-1/3/2018 tarihleri arasında başvuran 14-18 yaş arası toplamda 20 yeni tanı PKOS olgusu ile, kronik hastalığı bulunmayan, normal ovulatuar siklusa sahip 16 kontrol olgu dahil edildi. Olguların demografik verileri, vücut yağ analizi, hormonal, biyokimyasal parametreleri ile kisspeptin, leptin, nöropeptit Y ve nörokinin B düzeyleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya alınan PKOS' lu olguların %35'i obezken, kontrol grubunda obezitesi olan yoktu. Olguların vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi(VKİ), bel çevresi, kalça çevresi, bel/kalça oranı, vücut yağ oranı, vücut yağ kütlesi ve FGS skoru kontrol grubuna göre daha yüksekti (p0,05). PKOS grubunda leptin 17,2±15,6 ng/ml iken kontrol grubunda 6,7±4,6 ng/ml idi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Polycystic ovary syndrome is characterized by ovarian dysfunction, clinical and / or biochemical hyperandrogenism and polystic ovaries. Genetic factors, gonadotropin secretion defects, steroidogenesis changes, insulin release and action failure, and neuroendocrine variability are implicated in the pathogenesis. In this study, it was aimed to investigate the relationship between kisspeptin, leptin, neuropeptide Y and neurokinin B levels with PCOS. Method: Sixteen volunteers with a normal ovulation cycle without chronic disease and 20 new diagnoses of PCOS who examined in Ataturk University Pediatric Endocrinology Polyclinic between 1/3/2017-1/3/2018 were included in the study. Demographic data, body fat analysis, hormonal, biochemical parameters and blood levels of kisspeptin, leptin, neuropeptide Y and neurokinin B were recorded. Findings: Thirty-five percent of cases with PCOS were obese, and there was no obesity in the control group. Body mass, BMI, waist circumference, hip circumference, waist / hip ratio, body fat ratio, body fat mass and FGS score were higher in the cases than in the control group (p0,05). Leptin was 17.2 ± 15.6 ng / ml in the PCOS group and 6.7 ± 4.6 ng / ml in the control group.