Kesime sevk edilen repeat breeder ineklerde uterusların histopatolojik ve mikrobiyolojik değerlendirilmesi
Histopathological and microbiological evaluation of uteri in repeat breeder cows sent for slaughtering
  1. Tez No: 517784
  2. Yazar: YUNUS ÇAKICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, repeat breeder ineklerde endometritis oranının histopatolojik muayene ile belirlenmesi ve endometritise neden olabilecek mikrobiyolojik ajanlar ile bunlara karşı kullanılabilecek antibiyotiklerin etkinliğini araştırmak amaçlanmıştır. Konya ilindeki mezbahalara kesim amacıyla getirilen 53 adet repeat breeder inekten ve 10 adet döl tutma problemi olmayan inekten alınan toplam 63 uterus örneği makroskobik, histopatolojik ve mikrobiyolojik yöntemlerle incelendi. Repeat breeder teşhisiyle kesime sevkedilen ineklerin kesim öncesi canlı muayenesi ve kesim sonrası genital organların makroskopik muayenesi yapılmıştır. Uterus lumeninden alınan svap örneklerinin %7 koyun kanlı agara ve MacConkey agara ekimi yapıldı. Aerobik ve mikroaerofilik şartlarda 37°C'de 48 saat süreyle inkube edildi. İzole edilen koloniler Gram boyama metodu ile boyandı. İzolatlar Vitec 2 compact cihazına yerleştirilerek identifikasyonları yapıldı. İdentifiye edilen bakterilerin antibiyogram testi Kirby-Bauer Disk Diffüzyon yöntemi ile yapıldı. Histopatolojik muayene için tespiti yapılan dokular parafin bloklara gömüldü. Mikrotom ile 5µ kalınlığında kesilerek preparatlar hazırlandı. Preparatlar hematoksilen-eozin ile boyandıktan sonra ışık mikroskobunda incelendi. Çalışmada değerlendirilen uteruslardan, 22'sinde endometritis tespit edildi. Bunlardan 5'inde kataral endometritis, 5'inde purulent endometritis, 5'inde kronik nonpurulent endometritis, 6'sında kronik purulent endometritis ve 1'inde ise granulamatöz endometritis tespit edildi. Mikrobiyolojik incelemede ise 11 uterusta bakteri izole edilirken, en çok Streptecoccus spp. ve Escherichia coli izole edildi. Çalışmada bakteri izole edilen örneklerin %57,15'inde endometritis belirlenirken, %42,85'inde endometritis saptanmamıştır. Antibiyogram sonucuna göre ise identifiye edilen bakterilerin tümünün Amoksisilin/Klavulanik asit ve Florfenikol'e duyarlı olduğu tespit edildi. Bununla birlikte Penisilin G'ye karşı direncin arttığı belirlendi. Sonuç olarak, endometritis tanısında mikrobiyolojik muayene bulgularının tek başına yeterli olmayacağı, klinik muayene bulgularının histopatolojik ve mikrobiyolojik bulgularla birlikte değerlendirilmesinin endometritislerin tespitinde daha yararlı olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the ratio of endometritis in repeat breeder cows by histopathological examination and to investigate the microbiological agents which may cause endometritis and the effectiveness of antibiotics against cows without fertility problems. A total of 63 uterus specimens taken from 53 repeat breeder cows and 10 cows without fertility problems were searched by macroscopic, histopathological and microbiological methods for slaughtering in Konya province. A macroscopic examination of the antemortem and postmortem genital organs were performed for the cows who were transferred to the slaughter for the repeat breeder diagnosis. Swap specimens which was taken from the uterine lumen were made with %7 Sheep Blood Agar and MacConkey Agar cultured. It was incubated at 37 ° C aerobic and microaerophilic conditions for 48 hours. The isolated colonies were stained with a method of Gram-staining. Isolates were identified and placed with the Vitek 2 compact device. The antibiogram test of the identified bacteria was made with the Kirby-Bauer disc diffusion method. The tissues that were fixed for histopathological examination were embedded in paraffin blocks. Preparations were cut with mikrotomom and 5 µ thick. The preparations were stained with haematoxylin-eosin and than examined at the light microscope. In the study, Endometritis was detected in 22 of the uterus evaluated. In the study, Endometritis was detected in 22 of the uterus evaluated. Among these, 5 were determened to have catarrhal endometritis, 5 to purulent endometritis, 5 to chronic nonpurulent endometritis, 6 to chronic purulent endometritis and 1 to granulomatous endometritis. In the microbiological examination, bacteria were isolated at 11 of the uteri, most were Streptococcus spp. and Escherichia coli. The study revealed endometritis in 57,15% of bacteria isolated specimens, and endometritis and was not detected in 42,85%. According to the antibiotic, it was detected that all of the bacteria identified were sensitive to amoxicillin/clavulanic acid and fluorphenicol. However, the resistance against penicillin G was defined. In conclusion, microbiological examination findings in endometritis alone would not be sufficient and it was concluded that evaluation of clinical examination findings together with histopathological and microbiological findings would be more useful in detecting endometritis.