Mezbahada kesime sevk edilen ikteruslu sığırlarda leptospirozun varlığı ve patolojik bulguların değerlendirilmesi
The presence of leptospirosis and evaluation of pathological findings in the cattle with icterus referred to slaughterhouse
  1. Tez No: 678965
  2. Yazar: FATİH TÜRKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TUZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Patoloji, Veteriner Hekimliği, Pathology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Patolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Eritrositlerin hemolizi ya da hepatositlerin dejenerasyon ve nekrozu veya safra akışının engellenmesi sonucu safra renkli maddelerin kanda birikerek dokuları sarıya boyaması ikterus olarak tanımlanmaktadır. Leptospiroz, hayvan yetiştiriciliği açısından önemli zoonoz karakterli, abort, kısırlık ve süt verimi kayıplarına neden olan, bakteriyel bir enfeksiyondur. Leptospiroz akut septisemik veya kronik nefritik formlarda seyreder. Leptospirozlu hayvanlarda makroskobik olarak ikterusa bağlı organlar sarı renge boyanır. Karaciğer anemik, yumuşak ve büyüktür. Serozalarda kanamalar vardır. Böbrekler hafif şişkin ve açık kahve renkte olup kesit yüzlerinde siyahımtırak-kahve renkte küçük odakların bulunduğu gözlenir. Mikroskopik olarak, karaciğer parankiminde dejeneratif ve nekrotik değişiklikler ile portal alanda yangısal hücre infiltrasyonları görüldü. Remark hücre dizilerinde bozulmalar ve intrahepatik kolestaz gözlenildi. Ayrıca Kupffer hücrelerinin hipertrofisi ve hiperplazisi belirgindi. Böbrekte tubul epitelllerinde dejenaratif ve nekrotik değişiklikler, tubul lümenlerinde hiyalin silindirler gözlenildi. Ayrıca böbrek intersitisyumunda yoğun yangı hücre infiltrasyonları görüldü. Bu çalışmada Isparta ili Şarkikaraağaç ilçesi belediye mezbahasında 2020 yılında kesilen ve ikterus görülen 35 sığırdan patolojik ikterus gözlenen 11'i leptospirozis yönünden incelendi. Bu olgulardan alınan karaciğer ve böbrek örnekleri bilinen laboratuvar yöntemleri ile işlenerek immunperoksidaz ve levaditi boyama yöntemleri ile boyandı. Elde edilen sonuçların histopatolojik bulgular ile karşılaştırması yapıldı. Leptospirozisli ineklerde iç organların, seroza ve mukozalar ile karkasın sarı renge boyanmış olduğu görüldü. Karaciğerlerin sarımsı renkli, yumuşak kıvamlı ve büyümüş olduğu belirlendi. Böbreklerin hafif şişkin ve açık kahve renginde olduğu gözlendi. Levaditi boyama metoduyla 7 olguda pozitiflik tespit edilirken, immunhistokimyasal tanı yöntemiyle 11 olguda pozitif boyanma tespit edildi. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar leptospirozun spesifik ve erken tanısında immunhistokimyasal tanı uygulamasının etiyolojik açıdan uyumlu ve güvenli sonuçlar verdiği, ayrıca Levaditi metodunun da önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Icterus is defined as the accumulation of bile colored substances in the blood and staining the tissues yellow as a result of hemolysis of erythrocytes or degeneration and necrosis of hepatocytes or obstruction of bile flow. Leptospirosis is a bacterial infection with an important zoonotic character in terms of animal husbandry, causing abortion, infertility, and milk yield losses. Leptospirosis progresses in acute septicemic or chronic nephritic forms. In leptospirosis, the organs are coloured yellow due to icterus. The liver is anaemic, soft, and large. There is bleeding in the serosa. It is observed that the kidneys are slightly swollen and light brown, and there are blackish-brown small foci on the cross-sectional faces of the kidneys. There is intrahepatic cholestasis. Hypertrophy and hyperplasia of Kupffer cells are evident. In this study, 11 cattle with pathological icterus were examined in terms of leptospirosis among 35 cattle with icterus slaughtered in 2020 in the municipal slaughterhouse of Sarkikaraağaç district of Isparta province.. Liver and kidney samples taken from these cases were processed with known laboratory methods and stained with immunperoxidase and levadite staining methods. The results obtained were compared with the histopathological findings. It was seen that internal organs, serosa and mucous membranes and carcass were stained yellow in cattle with leptospirosis. It was determined that the livers were anemic, soft and enlarged. It was seen that kidneys were to be slightly swollen and light brown. While positivity was detected in 7 cases with the Levadite staining method, 11 cases with immunohistochemical diagnosis method.The results obtained in this study have revealed that the application of immunohistochemical diagnosis gives etiologically compatible and safe results in the specific and early diagnosis of leptospirosis and the importance of the Levaditi method.