Mezbahalardan izole edilen Serratia marcescens'in antibiyotik direnç profillerinin belirlenmesi
Characterization of antibiotic resistance profiles of Serratia marcescens isolated from slaughterhouses
  1. Tez No: 987959
  2. Yazar: KADİR GÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KARLO MURATOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Besin Hijyeni ve Teknolojisi Bilim Dalı
Özet
Fırsatçı bir patojen ve hastane kaynaklı enfeksiyonların etkeni olarak bilinen Serratia marcescens'in, son yıllarda yapılan çalışmalarda, Escherichia coli ve Salmonella gibi invaziv enterik patojenlerle benzer şekilde, bağırsak mikrovilluslarını hedef alarak sitotoksik etki oluşturabildiği gösterilmiştir. Ayrıca bu bakteri hem doğal hem de sonradan kazanılmış direnç mekanizmaları ile birçok antibiyotiğe karşı direnç geliştirebilmektedir. Bu nedenle çalışmamızda, Marmara Bölgesi'nin Edirne, Kırklareli, İstanbul ve Kocaeli illerinde bulunan beş mezbahada; personelden, mezbahanın çeşitli bölümlerinden ve kesime sevk edilen sığırlardan alınan toplam 245 sürüntü (swap) örneğinde S. marcescens'in varlığı ve antibakteriyel direnç profili araştırılmıştır. Konvansiyonel yöntemlerle izole edilen S. marcescens izolatlarında, Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) yöntemi kullanılarak yapılan analiz sonucunda 50 (%20,4) örnekte S. marcescens pozitifliği tespit edilmiştir. Pozitiflik oranı en yüksek olan örnekler personelden alınan örnekler (%36) ve kesi bölgesine ait örnekler (%28) olmuştur. Disk difüzyon yöntemiyle yapılan antibiyotik duyarlılık testlerinde, iki farklı personelden alınan izolatlarda altı farklı antibiyotiğe karşı çoklu antibiyotik direnç kazanımı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, mezbahalarda personelden izole edilen ve çoklu antibiyotik direncine sahip olduğu belirlenen S. marcescens suşlarının, özellikle çapraz kontaminasyon yoluyla gıdalara bulaşma ihtimali ve bu durumun halk sağlığı açısından oluşturabileceği riskler dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Serratia marcescens, an opportunistic pathogen and cause of hospital-acquired infections, has recently been shown in studies to exhibit effects similar to those of invasive enteric pathogens such as Escherichia coli and Salmonella by targeting intestinal microvilli and causing cytotoxicity. Moreover, this bacterium can develop resistance to many antibiotics through both intrinsic and acquired resistance mechanisms. Therefore, in our study, the presence and antimicrobial resistance profile of S. marcescens were investigated in a total of 245 swab samples collected from five slaughterhouses located in Edirne, Kırklareli, Istanbul, and Kocaeli in the Marmara Region. The samples were taken from slaughterhouse personnel, various sections of the facilities, and cattle sent for slaughter. Using conventional methods, S. marcescens isolates were obtained, and Polymerase Chain Reaction (PCR) analysis revealed S. marcescens in 50 (20.4%) of the samples. The highest positivity rates were observed in samples collected from personnel (36%) and bleeding wounds (28%). Antibiotic susceptibility tests performed by disk diffusion showed that isolates obtained from two different personnel exhibited multidrug resistance to six antibiotics. In conclusion, S. marcescens strains isolated from slaughterhouse personnel and found to be multidrug-resistant may pose a significant public health risk, particularly through potential cross-contamination and subsequent foodborne transmission.