Gençlik politik mi, apolitik mi? Siyasetin değişen doğası: Üniversite gençliğinin siyaset algısı ve siyasal katılımı
Is youth political or apolitical? the changing nature of politics: Political perception and political participation of university youth
  1. Tez No: 517827
  2. Yazar: AYNUR ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYHAN DELİBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Toplumundan ayrı düşünülmeyen gençlik, bir alt kültür olarak, kendine özgü yaşama tarzı, düşünme, davranma biçimi, kendine özgü kültürel kodları, ilişki biçimleri ve dili olan bir nüfus kategorisini oluşturur. Yaygın olarak 18-24 yaş aralığındaki bireyleri kapsayan genç nüfus, Türkiye gibi genç nüfusa sahip ülkeler için de ayrıca önemli bir yere sahiptir. Gençlik kavramı geçmişten günümüze doğru, toplumsal gelişmelerle birlikte, yeni anlamlar kazanarak tanımlana gelmiştir. Toplam nüfusun % 17'lik bir kısmını oluşturan gençlik, kendi içerisinde de 'işsiz gençlik', 'okumayan gençlik', 'çalışan gençlik', 'öğrenci gençlik' ve 'üniversiteli gençlik' gibi farklı kategorilere ayrılabilmektedir. Birçok bakımdan üniversite gençliğinin bir toplumun sosyokültürel, siyasal ve entelektüel yapısının en dinamik kesimini oluşturmaktadır. Aynı zamanda, üniversite gençliği, siyasetin, bilimin, teknolojinin, ekonomik kalkınma ve yenilikçiliğin öncü gücünü oluşturuyor olmasından dolayı önemli bir nüfus kategorisi olarak değerlendirilmektedir. Gençlik olgusu tarihsel süreçte sürekli tartışılan bir konu olagelmiştir. Bu tartışmalardan biri de gençlik ve siyaset arasındaki ilişkidir. Bununla birlikte uzunca bir süredir bu alanda farklı, genellikle olumsuz ya da kaygıya dayalı bir söylemin baskın olduğunu görülüyor. Kaygının temel sebebi gençlerin siyasal katılımı konusundaki ilgisizliği, isteksizliği ve hatta bilgisizliği olarak göze çarpmaktadır. Bilindiği gibi 1968 gençlik hareketleri, 20. yüzyılın son çeyreğine damgasını vurmuş, başta Batı Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyada yayılmış ve devrim etkisi göstermiştir. Bu yıllarda gençlik, siyasette önemli değişimlere yol açmış, siyasetin kendisi de bu devrimci gençlik kültürü nedeniyle değişmiştir. Başka bir deyişle, siyaset gençlerle özdeşleştirildi ve aynı zamanda gençler dünya genelinde politik değişimlerin lokomotifi olarak görülüyordu. İzleyen on yıllarda, özellikle 90'lı yıllarla birlikte 68 kuşağının siyasetteki etkin konumu giderek kaybolmuş gençlik adeta apolitik, depolitize ve konformist kavramlar ile birlikte anılır olmuştur. Soğuk Savaşın bitimini izleyen on yıllar gözden geçirildiğinde sosyolojik bir nüfus kategorisi olan gençliğin giderek daha az sayıda sosyolojik çalışmalara konu olduğu görülmektedir. Bu durum bir bütün olarak gençlerin, özelde ise üniversite gençliğinin siyasal katılımına ilişkin çalışmalarda bariz bir şekilde göze çarpmaktadır. Ancak akademik çalışmalardaki azalmaya rağmen çok yaygın bir tez gençliğin apolitiktik olduğunu iddia etmekteydi. İlginç olan söz konusu bu iddianın on yıllar boyunca hem akademik çevrelerde, entelektüeller arasında hem de ana akım medyada çok yaygın bir kabul görmüş olması, adeta bir olgusal durum olarak kabul görmesiydi. Bu çalışma temelde gençliğin, özelliklede üniversite gençliğinin siyasetle olan ilişkisini, siyaseti ve siyasal alanı algılama biçimlerini onların siyasal sosyalleşme ve siyasal katılım düzeylerini ve mecralarını anlamaya çalışmaktadır. Kısacası bu çalışmayla saha çalışmasından toplanan ampirik veriler ışığında yıllardır devam eden üniversite gençliğinin politik mi yoksa politik mi olduğu tartışmasına katkıda bulunmak istiyoruz. Gençlik Politik Mi, Apolitik Mi? Siyasetin Değişen Doğası: Üniversite Gençliğinin Siyaset Algısı ve Siyasal Katılımı adlı çalışma, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi evreninde yapılmıştır. Araştırma için sosyal olguların, sayısal ve istatiksel olarak elde edilen verilerle çözümlenmesi ve yorumlanmasına izin veren niceliksel yöntem uygun görülmüştür. Ayrıca neden sonuç ilişkilerin ortaya konularak genellenebilir sonuçlar elde etmemize fırsat vereceği düşünülerek bu yöntem tercih edilmiştir. Bu anlamda nicel yaklaşım bağlamında“anket tekniği”seçilmiştir. Anket formu, araştırma evrenindeki İzmir Ekonomi Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi'ne bağlı öğrencilere basit tesadüfi örneklem metodu uygulanarak toplam 1133 anket verisi toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a subculture, the youth that is not considered apart from the society constitutes a category of population with its own way of life, thinking, acting, unique cultural codes, relationship forms and languages. As one of the population category the youth comprises of age range from 18 to 24 and it also has an important place for countries like Turkey which has a young population. The concept of youth has come to be defined by acquiring new meanings together with social developments. The youth, which makes up 17% of the total population, can be divided into different categories such as 'unemployed youth', 'unemployed youth', 'working youth', 'student youth' and 'university youth'. In many respects, university youth is the most dynamic part of a society's sociocultural, political and intellectual structure. At the same time, university youth is regarded as an important population category because they considered to be the pioneer power of politics, science, technology, innovation and the economic development. Throughout the historical process the phenomenon of youth has always been a subject matter of constant debate. One of these debates has been the relationship between youth and politics. Nevertheless, it seems for a long time period, often negative, or anxiety-based discourse seems to dominating the field. The main reason for this pervasive anxiety is the lack of interest, unwillingness and even ignorance of the young people of political participation. As is known, the 1968 youth movements which as spread throughout the world, especially in Western European countries, marked the last quarter of the 20th century, and had a global revolutionary effect. In these years, youth has led to significant changes in politics, as well as politics itself changed because of this revolutionary youth culture. In other words, politics used to be identified with youth and at the same time youth were seen as a locomotive of political changes across the globe. In the decades that followed, especially in the 90s, the politically active position of the 68th generation has gradually disappeared, and the youth has been associated with apolitical, depolitic and conformist concepts. When the decades following the end of the Cold War were examined, it was seen that young people with a sociological population category were subject to increasingly fewer sociological studies. This is clearly visible in studies on the political participation of young people as a whole and in particular university youth. Despite the decline in academic work, however, a very common thesis claimed that youth was apolitical. Interestingly, the fact that this assertion was widely accepted both in the academic circles, among the intellectuals, and in the mainstream media for decades. In other words it was considered a factual situation. The main aim of this study is try to grasp the relation between young people in particular university youth and politics, their perceptions politics, political arena, the process of their political socialization as well as political participation levels and types of political participation. Our study, 'Is Youth Political or Apolitical? The Changing Nature of Politics: Political Perception and Political Participation of University Youth' took place in three different universities: İzmir Economy University, Adnan Menderes University and Süleyman Demirel University. The quantitative method has been chosen as appropriate research methods for this study because it allows us to examine and analyse the social phenomenon (e.g. the political participation of university youth) with the quantitative variables to be examined and analysed with the help of statistical techniques. Moreover, this method is preferred because it is thought that it will give the opportunity to obtain generalizable results by revealing the cause relations. In this context,“survey technique”was chosen in the context of quantitative approach. A total of 1133 questionnaires were collected from students of Izmir University of Economics, Adnan Menderes University and Süleyman Demirel University by simple random sampling method.