İlköğretime öğretmen yetiştiren kurumlarda eğitim hizmetleri niteliğinin Delfi tekniği ile belirlenmesi
- Tez No: 51788
- Danışmanlar: DOÇ.DR. F. DİLEK GÖZÜTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
99 BOLUM IV ÖZET, SONUÇLAR VE ÖNERİLER Araştırmanın bu bölümünde, yapılan çalışmalar bir bütün olarak kısaca ortaya konmuş, daha sonra elde edilen bulgular ışığında problemin çözümüne ilişkin önerilere yer verilmiştir. 1. Özet Eğitim, insanlarda sosyal hayata ve çağa uygun davranış değişikliği sağlama sürecidir. Bu yönüyle zamanla sınırlı değildir. İnsanoğlunun tüm yaşamı boyunca sürmektedir. Eğitim, bir sistem olarak ele alındığında üç temel öğesi; öğrenci, öğretmen ve eğitim programlandır. Adı geçen üç temel öğe bir bütündür. Ancak, bu bütünün sağlıklı işleyebilmesinde öğretmen önemli bir konuma sahiptir. Öğretmenlik, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'nun 43. maddesinde“devletin eğitim-öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini içeren özel bir ihtisas mesleğidir”(M.E.B. 1993, s. 13) şeklinde tanımlanmaktadır. Yaşanılan çağa,“Bilgisayar Çağı”,“Teknoloji Çağı”, Bilgi Çağı“ denilmesine rağmen, öğretmenin yerini hiç bir teknolojik aracın alamaması, öğretmenin eğitim süreci içindeki öneminin bir göstergesidir. öğretmenin görev ve sorumlulukları, çağın özelliği nedeniyle bazı değişimlere uğramıştır. Çağdaş anlayışla görev yapmaya çalışan bir öğretmen, bugün yalnızca; ders veren, smav yapan, not veren bir statüde değildir. Çağdaş öğretmen aynı zamanda; iyi bir organizatör, iyi bir yönetici, iyi bir gözlemci, iyi bir rehber ve iyi bir değerlendiricidir (Oğuzkan, 1989). öğretmenliği, yalnızca ”bilgi aktarma ya da bilgi verme“ olarak görmek, bu mesleği sınırlandırmak anlamına gelir. Eğer öğretmenlik bu dar sınırlar içinde olsaydı bugünkü gelişmiş teknolojik araçlarla öğretmenin işlevlerini yapmak mümkün olabilirdi. Böylece nitelikli öğretmen yetiştirme ve öğretmen açığını kapatma gibi problemler kolayca çözümlenebilirdi. Davranış bilimleri alanında yapılan bir çok100 araştırma öğretmenin eğitim sistemi içinde ”bilgi aktarmadan" öte bir konuma sahip olduğunu kanıtlamıştır. Örgün eğitimde en önemli öğretim kademelerinden biri olan ilköğretim kademesinde, öğretmenin niteliği öğretimin başarısını olumlu ya da olumsuz yönde etkilemektedir. İlköğretimde öğretmen; bu çağ çocuklarına temel bilgi, beceri ve davranışları kazandıran, onları yönlendiren ve en önemlisi daha sonraki öğretim kademelerindeki başarıyı bugünden hazırlayan bir insandır. Bu nedenle ilkokul öğretmenlerinin hizmetöncesi eğitimlerinde aldıkları eğitim hizmetlerinin niteliklerini Delfi Tekniği ile belirlemek gerekli ve önemli bulunmuştur. Araştırmanın amacına ulaşabilmesi için Delfi Tekniğine uygun olarak panel grubunu oluşturan öğretim elemanlarına üç aşamalı bir yaklaşımla anket uygulaması yapılmıştır (Ek 1, Ek 2, Ek 3). örneklem grubuna giren öğrencilere de ayrıca anket uygulaması yapılmıştır. Anket uygulamalarından önce, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi'nde bir ön uygulama yapılarak anketler geliştirilmiştir. Araştırma, Ankara ilinde sınıf öğretmenliği eğitimi veren Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf öğretmenlikliği Bölümlerinde görevli öğretim elemanları ve son sınıfta okuyan öğrenciler üzerinde yapılmıştır. Araştırma, 1994 ve 1995 yıllarında yapılmış istatistiksel işlemler ise SPSS hazar paket programı kullanılarak sonuçlandırılmıştır. 2. Sonuçlar İlköğretime öğretmen Yetiştiren Kurumlarda Eğitim Hizmeti Niteliklerinin Delfi Tekniği ile Belirlenmesi'ne yönelik bu araştırmanın sonuçlan, aşağıda kategorik olarak sunulmuştur. A. Kişisel Bilgilere İlişkin Sonuçlar Panel grubuna giren öğretim elamanlarının; a. %60'ı kadın, %40'ı erkektir.
Özet (Çeviri)
110 SUMMARY Education is a period of ensuring the changes in behaviour in social life and confirmity to the century for human beings. In this regard it's not limited with time. It continues for the whole of the human beign's life. When education is taken into account as a system, the three basic items of it comes out to be; student, teacher and education programmer. The named three basic items are a whole. Also, the teacher has an important place for this whole to process properly. Profession of teacher is identified in the 1739 serial National Education Basic Law's 43 th Article as;“ is an occupation of a special degree concerning the education and related directions (M.N.E, 1993 p: 13). Since none of the technological equipments can act for thae place of teacher, although it's told ”Computer's Century“, ”Technology's Century“ ”Science's Century“ to the time we live in; is a sign of how important the teacher is for the education period. The works and responsibilities of a teacher have gone through a change because of the specialities of the century. A teacher trying to work in a modern understanding today is not only in a position of making examinatious, giving grades and lensons. A modern teacher is at the some time a good organisator, a good director, a good examiner, a good guide and a good evaluator (Oğuzkan, 1989). To see the profession of a teacher as only ”transpassing and giving knowledge" means to limit this occupation. If the profession of teacher was in these close limits; it was to be possible for us to do the work of a teacher with today's developed technological equipments. So, in this way, problems like training qualified teachers and replacement of the vacant positions of teachers would be easily solved. Many studies done about behaviour sciences have proved that the teacher has a situation more than knowledge transpassing in the educational system. In primary school education, which is one of the most important steps of organised education; the qualifications of the teacher affect the success of the education as positive or negative. The teacher, in primary-school education is a person who leach the children of this age the basic knowledge, abilities and behaviours and who prepares them to the rest of their educational period. So, for this rearson, it is found to beIll necessary and important for the the primary-school teachers qualifications to be determined by Delfi Technique. For the research to be successfull in it's aim, a survery of three steps is applied to the educational stuff setting up the panel group (Appendix 1,2 and 3). also another survery is applied to the student in the sampling group. The surveys are developed y making a pre-application in the Ankara University, Faculty of Educational Sciences. The research is done on the students and working educational stuff of Hacettepe University, Faculty of Education and Gazi University, Faculty of Education. The research is done between the years 1994-1995; and the statistical calculations are resulted by using SPSS package programme.