Farklı yerel diatom toprağı karışımlarının depolanmış tahıl zararlılarına karşı etkinliği
Efficiency of mixtures of different local diatomaceous earths against stored grain insects
- Tez No: 517900
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARDA IŞIKBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin farklı bölgelerinden elde edilen yerel diatom topraklarının ikili karışımlarının depolanmış tahılların zararlısı, Sitophilus oryzae (L.), Tribolium confusum du Val. ve Rhyzopertha dominica (F.), erginlerine karşı etkinlikleri araştırılmıştır. Bu amaçla buğday üzerinde 9 farklı yerel diatom toprağı karışımlarının 300, 600 ve 900 ppm (mg diatom toprağı/kg ürün) konsantrasyonlarında biyolojik testler yürütülmüştür. Diatom uygulamalarından 7 ve 14 gün sonra S. oryzae, T. confusum ve R. dominica erginlerinin ölüm oranları ve 65 gün sonra yeni nesil ergin sayıları belirlenmiştir. İkili diatom toprağı karışımların tüm konsantrasyonlarının 7. ve 14. gün sonunda S. oryzae, T. confusum ve R. dominica erginleri üzerindeki etkinlikleri arasında istatistiki olarak önemli farklılıkların olduğu görülmüştür. Genel olarak ikili diatom toprağı karışımlarının tüm uygulama konsantrasyonları bir arada değerlendirildiğinde S. oryzae ve T. confusum erginlerine karşı K9 ve K12, R. dominica erginlerine karşı ise K1 ve K9 kodlu diatom toprağı karışımları en etkili diatom toprağı karışımları olduğu görülmüştür. Yürütülen biyolojik testlerde test edilen böcek türlerinin yerel diatom toprağı karışımlarına karşı hassasiyetlerinde önemli farklılıkların olduğu görülmüştür. Genel olarak bu çalışmada S. oryzae ve T. confusum erginlerinin test edilen yerel diatom topraklarına karşı R. dominica erginlerine göre daha hassas olduğu tespit edilmiştir. T. confusum ve S. oryzae erginlerinin yerel diatom topraklarına karşı hassasiyetlerinin çoğunlukla benzer olduğu görülmüştür. Diatom toprağı karışımların uygulama konsantrasyonu arttıkça test edilen böceklerin ölüm oranlarında da önemli artışlar görülmüştür. Diatom toprağı karışımların düşük konsantrasyonunda (300 ppm) test edilen böceklerin hiçbirinde %100 ölüm görülmezken test edilen böceklerin düşük ölüm oranları elde edilmiştir. Diatom toprağı karışımların 600 ppm konsantrasyonunda 14. gün sonunda S. oryzae erginlerinin %100 veya %100 yakın ölümler K6, K9 ve K12 kodlu diatom toprağı karışımlarında elde edilirken T. confusum erginlerinin %100 yakın ölümleri K5, K6, K9 ve K12 kodlu diatom toprağı karışımlarında görülmüştür. Bunun yanında 600 ppm konsantrasyonda hiçbir diatom toprağı karışımlarından R. dominica erginlerinin %100 veya %100 yakın ölümleri elde edilememiştir. Diatom toprağı karışımların yüksek konsantrasyonunda (900 ppm) S. oryzae ve T. confusum erginlerinin %100 ölümleri K1, K5, K6, K9, K10, K11 ve K12 kodlu diatom toprağı karışımlarında görülürken hiçbir diatom toprağı karışımlarından R. dominica erginlerinin %100 ölümleri elde edilememiştir. Sitophilus oryzae için buğday üzerinde yürütülen biyolojik testler sonucunda elde edilen ölüm oranları sonuçlarına paralel olarak K6, K9 ve K12 kodlu diatom toprağı karışımlarının 600 ve 900 ppm yüksek konsantrasyonlarında hemen hemen hiç S. oryzae ergin çıkışı gözlemlenmemiştir. Tribolium confusum için ise test edilen tüm ikili diatom karışımlarının tüm konsantrasyonlarında (300, 600 ve 900 ppm) hemen hemen hiç T. confusum ergin çıkışı gözlemlenmemiştir. Bunun yanında R. dominica için test edilen diatom toprağı karışımlarının tüm konsantrasyonlarında (300, 600 ve 900 ppm) kontrol uygulamasına göre yeni nesil ergin çıkışları büyük oranda azaltmasına rağmen hiçbir diatom uygulamasının R. dominica yeni nesil ergin çıkışını tamamen engelleyemediği gözlemlenmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada K1 ve K9 kodlu yerel diatom toprağı karışımlarının test edilen üç böcek türünün erginlerine karşı yüksek etkinlik gösterdiği ve dolayısıyla depolanmış tahıl zararlılarının kontrolünde başarılı bir şekilde kullanılabilme potansiyeline sahip olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, efficacy of binary mixture of local diatomaceous earths (DE) collected from different regions of Turkey against stored grain insects, Sitophilus oryzae (L.), Tribolium confusum du Val. and Rhyzopertha dominica (F.), was investigated. For this purpose, biological tests were carried out at concentrations of 300, 600 and 900 ppm (mg DE / kg wheat) of 9 binary combination of local diatomaceous earths at 25 ± 1 °C temperature and 65 ± 5% relative humidity in wheat. Mortality rates of S. oryzae, T. confusum and R. dominica were determined at 7 and 14 days after diatomaceous earth treatments and 65 days later their adult numbers of new generation were determined. Biological tests showed that there were statistically significant differences in efficacy of binary DE mixtures against S. oryzae, T. confusum and R. dominica adults at the end of 7th and 14th days of DE treatments. In general, when all the results of application concentrations of binary DE mixtures were evaluated together, K9 and K12 against S. oryzae and T. confusum adults, and K1 and K9 against R. dominica adults were found to be the most effective binary DE mixtures. In the biological tests, there were significant differences in the susceptibility of the insect species tested to local DE mixtures. Generally, S. oryzae and T. confusum adults were more susceptible to tested local DE mixtures than R. dominica adults. However, susceptibility of local DE mixtures to T. confusum and S. oryzae adults was mostly similar. Significant increases were also observed in the mortality rates of insects tested with increasing application concentration of DE mixtures. Low mortality rates of tested insects at low concentration of DE mixtures (300 ppm) were detected when 100% mortality was not observed in any of tested insects. At 600 ppm concentration, of DE mixtures, 100% or nearly %100 mortality rates of S. oryzae adults at the 14th day of treatment were obtained in K6, K9 and K12 of DE mixtures while nearly 100% mortality rates of T. confusum were observed in K5, K6, K9 and K12 of DE mixtures. However, 100% or nearly 100% mortality rates of R. dominica adults were not obtained from any of DE mixtures at the 600 ppm concentration. At the highest DE mixture concentration (900 ppm), 100% mortality rates of S. oryzae and T. confusum adults were observed in K1, K5, K6, K9, K10, K11 and K12 DE mixtures while none of DE mixtures resulted in 100% mortality of R. dominica adults. In parallel to mortality rate results obtained from biological tests conducted for S. oryzae, almost no adult emerged from new generation of S. oryzae observed at 600 and 900 ppm concentrations of K6, K9 and K12 DE mixtures. Similarly almost no adult emerged from new generation of T. confusum observed at all concentrations of tested DE mixtures (300, 600 and 900 ppm). However, it was observed that the concentrations of all the binary DE mixtures (300, 600 and 900 ppm) for R. dominica could not completely prevent the adult emergence of the new generation of R. dominica, although the treatments of binary DE mixtures significantly reduced the number of adult emergence of new generation comparing with the control treatment. In conclusion, laboratory bioassays indicated that K1 and K9 local DE mixtures had high efficacy against S. oryzae, T. confusum and R. dominica adults, and thus could be potential to be successfully used for controlling stored grain insect pests.