Menteşe yöresinde şehirler ve şehirleşme: Muğla şehri
Cities and urbanization in the Menteşe region: Muğla city
  1. Tez No: 517951
  2. Yazar: MUSTAFA KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET AKOVA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 380
Özet
Şehirler insanoğlunun şimdiye kadarki en büyük eseridir. İnsan yapımı başka hiçbir oluşum şehirler kadar yeryüzünü kaplamamıştır. Üstelik şehirlerin yeryüzünde kapladığı alan her geçen gün daha da artmakta. Dünyayı ve insanı anlama çabasının bir sonucu olan bilim, bu gelişim karşısında kayıtsız kalmamakta ve şehirler bir araştırma konusu olarak her geçen gün daha fazla bilim dalının ilgisini çekmektedir. Şehirlerle ilgilenen ilk bilimlerden biri coğrafyadır. Coğrafya bilimi şehri ele alırken, diğer bilim dallarından farklı olarak, şehirlerin mekânda yarattığı değişiklikler ve şehrin kurulması ve gelişmesi üzerinde etkili olan sit ve situasyon özellikleri üzerinde durmaktadır. Tezde bu kurgu üzerinden gidilmiştir. Tez temel olarak dokuz bölümden oluşmaktadır. İlk üç bölümde, sırası ile Menteşe Yöresinin Yörenin fiziki coğrafya şartları, yöredeki şehirleşme tarihi ve Yörenin nüfus özellikleri ele alaınmıştır. Dördüncü bölümden itibaren, daha çok Muğla şehri üzerinde yoğunlaşılmış olup, Dördüncü bölümde Muğla Şehrinin konumlandığı sahanın fiziki coğrafya şartları incelenmiştir. Fiziki coğrafya şartları incelenirken, şehirlerin kuruluş ve gelişmesi aşamasında ne derecede etkili olduğu anlaşılmaya çalışılmıştır. Beşinci bölümde Muğla şehrinin gelişmesinde etkili olan tarihsel olaylar ele alınmıştır. Altıncı bölümde, Muğla'nın nüfus özellikleri incelenmiştir. Yedinci bölümde, Muğla Şehrinin mekansal değişimi ele alınmıştır. Sekizinci bölümde Muğla Şehrinin morfolojisi, Dokuzuncu ve son bölümde Muğla şehrinin fonksiyonları ele alanmıştır. şehirde öne çıkan her bir fonksiyonun şehir içi dağılım özellikleri değerlendirilmiştir. Bu bölümde ayrıca Muğla şehrinde etkili olan bu fonksiyonların Menteşe Yöresindeki diğer şehirler üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir ii Sonuç kısmında ise, Muğla şehrinin ve Menteşe Yöresi şehirlerinin kurulması ve gelişimi üzerinde etkili olduğu düşünülen coğrafi şartlar özetlenmiş ve bazı çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cities are the greatest works of human beings up to now. No other man-made formation covers the earth as well as the cities. Also, the area covered by cities is increasing day by day. Science, the result of an effort to understand the world and the human being, has remained indifferent to cities development. As a research topic, the city attracts more and more interest in science. One of the first science interested in cities is geography. While discussing geography arts city, different from other branches of science, it focuses on the changes that cities have made in the space and the situational and situational characteristics that influence the establishment and development of the city. This thesis has gone through this fiction The thesis is basically composed of nine parts. In the first three chapters, the physical geography conditions of the Menteşe Region, the urbanization history in the region and the characteristics of the population of Yereren are taken up. From the fourth chapter, it is mostly focused on the city of Muğla. In the fourth chapter, the physical geography conditions of the area where the city of Muğla is located are examined. When physical geography conditions were examined, it was tried to be understood how far cities were influential in the establishment and development stages. In the fifth chapter, the historical events which were influential in the development of the city of Muğla were discussed. In the sixth chapter, the population characteristics of Muğla are examined. In the seventh chapter, the spatial change of Mugla City is discussed. In the eighth chapter, morphology of Mugla City, The ninth and last chapter dealt with the functions of the city of Muğla. urban distribution characteristics of each of the prominent functions in the city were iv evaluated. In this section, also the effects of these functions which are effective in Muğla city on the other cities in the Menteşe Region have been evaluated In the conclusion part, the geographical conditions which are thought to be influential on the establishment and development of the cities of Muğla and Menteşe regions are summarized and some solution proposals are presented.