İnsan internal meme arterinde propofol ile indüklenen vazodilatasyonun etki mekanizmasının araştırılması: Potasyum kanallarının rolü
Investigation of the mechanism of action of propofol-induced vasodilation in human internal mammary artery: Role of potassium channels
- Tez No: 518008
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFULLAH OKTAY ARSLAN, PROF. DR. OĞUZHAN YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Propofol, anestezinin başlatılması ve sürdürülmesi amacıyla damar içine uygulanan anestezik bir maddedir. Ancak propofol damarlarda gevşeme oluşturarak hipotansiyona sebep olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, insan internal meme arterinde (İMA) propofolün damar gevşetici etki mekanizmasını araştırmaktır. Bu amaçla, İMA halkaları izole doku banyosuna asılarak gerilim değişiklikleri izometrik olarak kaydedildi. Potasyum klorür (KCl) ya da fenilefrin doku banyolarına eklenerek ön kasılma oluşturuldu. Ön kasılmalar stabil olduğunda propofol (1 μM, 10 μM, 100 μM) banyolara kümülatif olarak eklendi. İMA halkalarında propofolün KCl (45 mM), fenilefrin (1 µM), 5-hidroksitriptamin (5-HT, 30 µM) ve kalsiyum klorür (CaCl2, 10-2-10-5 M) ile oluşturulan kasılmalarda antagonistik etkisi araştırıldı. Propofolle oluşturulan gevşeme yanıtları; kalsiyuma duyarlı K+ kanal inhibitörleri olan tetraetilamonyum (TEA) ya da iberiotoksin, voltaja duyarlı K+ kanal inhibitörü 4-aminopridin, ATP-duyarlı K+ kanal inhibitörü glibenklamid, içeri doğrultucu K+ kanal inhibitörü baryum klorür (BaCl2) veya siklooksijenaz inhibitörü indometazin, nitrik oksit sentaz inhibitörü nitro-L-arginin metil ester (L-NAME) varlığında tekrar ölçüldü. Propofol (1 μM, 10 μM, 100 μM) inkübasyonu İMA bazal tonusunda herhangi bir değişikliğe neden olmadı.
Özet (Çeviri)
Propofol is an intravenous anesthetic that can be used for the induction and maintaining of anesthesia. The aim of this study was to investigate the mechanism of the vasodilator action of propofol in the human internal mammary artery (IMA). The IMA rings were suspended in the isolated organ bath and the changes in tension were recorded isometrically. Potassium chloride (KCl) and phenylephrine were added to organ baths to form precontraction. Propofol (1 μM, 10 μM, 100 μM) was added cumulatively when the precontractions were stable. The antagonistic effect of propofol was investigated on the contractions induced by KCl (45 mM), phenylephrine (1 μM), 5-hydroxytryptamine (5-HT, 30 μM) and CaCl2 (10-2-10-5 M). Propofol-induced relaxations were also tested in the presence of the large conductance Ca+2-activated K+ channel inhibitors, tetraethylammonium (TEA) or iberiotoxin; ATP-sensitive K+ channel inhibitor, glibenclamide; voltage-sensitive K+ channel inhibitor, 4-aminopyridine; inward rectifier K+ channel inhibitor, barium chloride (BaCl2); cyclooxygenase inhibitor, indomethacin; and nitric oxide synthase inhibitor, nitro-L-arginine methyl ester (L-NAME). Preincubation with propofol (1 μM, 10 μM, 100 μM) did not affect the basal tone.