Çeşitli insan damarlarında serotonin reseptörlerinin tanımlanması
  1. Tez No: 79948
  2. Yazar: HÜSAMETTİN GÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
VI -ÖZET Bu tez çalışmasının amacı insan damarlarında serotonin reseptörlerinin ileri seviyede tanımlanmasıdır. 5-HT ve selektif 5-HTib/id reseptör agonisti sumatriptanın etkileri insan internal meme arteri ve ve insan mezenter arterinde in-vitro organ banyosunda izometrik yöntemle incelendi. Çalışmada koroner bypass greft ameliyatı olan hastaların kullanılmayan İMA parçaları (n=19) ile barsak rezeksiyonu yapılan kolon kanserli hastaların (n=3) mezenter arterleri kullanıldı. Damarlar, enine halkalardan elde edilen endoteli uzaklaştırılmış 3-4 mm uzunluğundaki açık halka segmentleri şeklinde çalışıldı. Damarların çoğunda spontan ya da agonist ile indüklenen fazik ritmik kasılmalar gelişti. Bu fazik kasılmalar diltiazem (100-300 uM) kullanılmasıyla engellendi. 5-HT (0.001-300 uM) diltiazem yokluğunda ve varlığında ÎMA'da konsantrasyona bağlı kasılma cevabı oluşturdu, diltiazem (300 nM) pECso değerlerini etkilemezken Emax'ta azalmaya neden oldu, (pO.Ol) (ET* 5-HT : 80 mM KC1 maksimumunun %86±1.9'u, pEC50:6.4±0.1; diltiazem+5-HT:%66.3 ±2.3, pEC50:6.59±0.1). Diğer bütün deneyler ÎMA'da (300 nM), mezenter arterde (100 nM) diltiazem varlığında yapıldı.
Özet (Çeviri)
VI -SUMMARY The aim of this study was to further characterise serotonin receptors in various human vessels. The effects of 5-HT and selective 5-HTiB/id receptor agonist sumatriptan were investigated in the human internal mammary (IMA) and mesenteric arteries in-vitro organ bath isometrically. Open IMA and mesenteric artery (3-4 mm lenght) rings were prepared from IMA's of patients undergoing coronary bypass grefting operation and mesenter arteries of patients undergoing colon cancer operation. The majority of arteries developed phasic and rhytmic contractions either spontaneously or in response to agonists tested. Spontaneous or agonist induced phasic contractions were abolished by diltiazem (100-300 uM).